Budowa domu, co warto wiedzieć?

Decyzja o budowie domu wiąże się z dużą inwestycją.  Wymaga to kompleksowej wiedzy z zakresu działalności film budowlanych, a także wykorzystanych przez nich materiałów. Nie trudno o niedopatrzenia, a także błędy. Co warto wiedzieć o budowie domu?.

Kontrola stanu prawnego działki

Zanim zainwestujemy w działkę pod budowę, warto sprawdzić jej stan prawny. Poświęćmy chwile na sprawdzenie księgi wieczystej, ale także planów zagospodarowania przestrzennego. Pamiętajmy, jeśli działka takowych planów nie posiada, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o możliwości zabudowy. Przy okazji możemy sprawdzić też skład mineralny gruntu. Dzięki temu upewnimy się, czy wybrana przez nas działka w ogóle nadaję się pod zabudowę.

Projekt domu

To kluczowy moment, w którym podejmujemy najważniejszą decyzję. Możemy skorzystać z gotowych projektów, a także zamówić go na indywidualne życzenie. Pamiętajmy, aby zgłaszać na tym etapie nasze życzenia odnośnie poszczególnych elementów. W fazie przygotowań projekt może ulegać zmianom. Dopasujmy go tak, by spełnić swoje potrzeby i zapewnić sobie funkcjonalność.

Kierownik budowy

Wybór odpowiedniej ekipy, przysparza sporych problemów. Nie chcemy czuć rozczarowania, poziomem wiedzy i zaangażowania fachowców. Przed zatrudnieniem sprawdźmy opinie jakie zamieszają internauci o danej firmie. Dokładnie sprawdźmy referencje ekipy budowlanej. Nie bójmy się zapytać o certyfikaty i dyplomy. Nie zależnie jakim systemem – gospodarczym czy zleconym- naszym obowiązkiem jest zatrudnienie kierownika budowy. Musi on posiadać odpowiednie kwalifikacje. Weźmie on odpowiedzialność za realizację całego projektu.

Kosztorys

Przy załatwianiu wszelkich formalności, nie zapomnijmy przygotować kosztorysu. Dzięki temu nasz budżet nie wymknie się nam spod kontroli, a wszystkie koszty będą rozplanowane. Kosztorys inwestorski jest niezbędny w przypadku ubiegania się np. o kredyt na budowę domu. Ułatwia też kontrolę, nad poszczególnymi etapami pracy, a także okazuje się podstawą w przypadku negocjacji.

Powiązane wpisy

Polecane

Komody z szufladami, czyli praktyczne meble do każdego wnętrza!

Decydując się na konkretne meble do swojego domu czy mieszkania, zwracamy uwagę...

Lampy w Twoim mieszkaniu

Lampy wiszące są nie tylko praktyczne, ale również stanowią ważny element dekoracyjny...

Jak zrobić zadaszenie tarasu?

Jak zrobić zadaszenie tarasu? Wbrew pozorom cała procedura nie jest aż tak...

Jak urządzić salon w bloku?

Salon jest niezaprzeczalnie sercem każdego domu. Jesteśmy w nim większość czasu, jaki...

3 fotele, które warto mieć w swoim domu

Odpowiednio dobrane fotele mogą całkiem odmienić wygląd i funkcjonalność danego wnętrza, zapewniając...

Jak powinno wyglądać biurko dla małej księżniczki?

Dziewczynki przykładają niezwykłą wagę do swojego wyglądu, zakładanych ubrań, ale i pokoju,...

Sprawdź również