Czy warto zainteresować się doniczkami metalowymi?

Przygotowujesz się do zakupu nowych doniczek dla swoich roślin? Dostępna obecnie oferta doniczek może przyprawić o zawrót głowy. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to doskonalszych form, odważnie sięgają też po rozmaite materiały. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą doniczek na oryginalne pojemniki z metalu, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem.

Czy doniczka z metalu to dobry wybór?

Metal jest materiałem niezwykle wytrzymałym, a wykonane z niego przedmioty są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Łatwość obróbki pozwala na formowanie doniczek w różnych wielkościach i kształtach, a gotowe pojemniki często zachwycają wyglądem. Ocynkowane, malowane i emaliowane – mogą mieć bardzo różny charakter. Metalowe doniczki są niewątpliwie piękne, jednak nie bez powodu ich oferta jest znacznie mniejsza niż tych wykonanych z tworzywa.

„Doniczka powinna być ładna, ale najważniejsze jest, by zapewniała właściwe warunki roślinie. Właśnie dlatego klienci tak uważnie dobierają kształt, wielkość, a nawet głębokość doniczek do swoich kwiatów. Na to, jak roślina będzie „czuła się” w danej doniczce, wpływa też materiał, z którego wykonano pojemnik. Pod tym względem metal niestety nie wypada najlepiej” – mówi ekspert ze Sklepu Kwiecistego.

Ze względu na trwałość metalu produkowane z niego doniczki najczęściej rekomendowane są do ogrodów. I tu pojawia się pierwszy problem: metal bardzo szybko nagrzewa się, w związku z czym wzrasta temperatura podłoża; w przypadku dużej ekspozycji na słońce konsekwencją może być gnicie korzeni. Wahania temperatury w dół prowadzą do równie szybkiego wyziębiania podłoża – po raz kolejny rośliny są zagrożone, tym razem przemarznięciem.

Decydując się na zakup metalowej doniczki, trzeba mieć pewność, że materiał ma dobre zabezpieczenie przeciw korozji. Bez dodatkowych powłok metal w kontakcie z wilgocią szybko niszczeje. Biorąc pod uwagę, że rośliny trzeba podlewać, jest to wada niewybaczalna.

Postaw na trwałe doniczki plastikowe

Chociaż plastik nie zawsze kojarzy się pozytywnie, wciąż jest niezastąpiony w wielu zastosowaniach. Lekki, odporny na wilgoć, łatwy w czyszczeniu – dzięki tym zaletom sprawdza się nie tylko jako materiał do produkcji doniczek, ale też butelek na wodę i rozmaitych naczyń (chociażby buteleczek dla niemowląt). Dostępne obecnie metody przetwórstwa tworzyw sztucznych pozwalają tworzyć materiał o zaskakująco wysokiej odporności mechanicznej. Z polimerów produkuje się meble ogrodowe i zbiorniki, zdolne do utrzymania kilkuset litrów wody. Plastikowe doniczki w niczym nie ustępują tym wykonanym z metalu, są jednak bardziej funkcjonalne i – ze względu na łatwiejszy proces produkcji – tańsze. Zakup plastikowej doniczki do domu lub ogrodu wciąż wydaje się więc najlepszym z dostępnych rozwiązań.

Urzekła cię estetyka metalowych doniczek? A może są już na twojej półce i czekają na porę przesadzania kwiatów? Nic straconego. Chociaż nie radzimy sadzenia roślin bezpośrednio do takich pojemników, zawsze możesz wykorzystać je w roli osłonek.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak samodzielnie ułożyć wykładzinę dywanową

Wykładziny dywanowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego jest to bowiem bardzo...

Ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Zakup polisy mieszkaniowej to jeden z wymogów, jaki musi spełnić każda osoba finansująca budowę...

Czy Instagram może posłużyć do promocji biznesu?

Współcześnie rzeczywistość wirtualna zajmuje znaczące miejsce w naszym życiu. Przynosi rozrywkę, ale też pomoc...

Top 10 małe AGD, które przydadzą się w kuchni

Na wyposażenie kuchni składa się wiele elementów, z których głównymi będą lodówka, piekarnik, zmywarka,...

Czym charakteryzuje się kosiarka spalinowa NAC?

Jak można zauważyć, na dworze zaczyna robić się coraz cieplej. Rozkwitają rośliny, świeci...

Szczelny montaż okien, czyli jaki?

Przy budowie domu musimy zdać sobie sprawę z tego, jak istotny jest szczelny...

Sprawdź również