Domowy ogródek, co warto w nim posadzić?

Każdy, kto gotuje wie, jakie znaczenie mają przyprawy w kuchni. Wzbogacają smak potraw i nierzadko nawet działają pozytywnie na zdrowe trawienie. Dlatego też w szafkach kuchennych zazwyczaj znajduje się prawdziwy magazyn najróżniejszych przypraw. Nie każdy jednak potrafi zdobyć się na mały wysiłek, który polega na hodowaniu ziół w swoim domu.

To nie jest skomplikowane

Domowy ogródek, to nie tylko szansa na wzbogacenie smaku potraw ale również na poprawienie aranżacji samej kuchni czy jadalni. Posadzenie ziół w doniczkach i ich pielęgnacja wcale nie są trudne. Zazwyczaj popularne przyprawy nie są zbyt wymagające a ich uprawa w doniczkach na oknie świetnie się udaje. Ponadto zapach i zieleń dodaje wnętrzu pozytywnej atmosfery.

Od czego zacząć?

Na początek warto wybrać miejsce. Jako, że mało która roślina nie potrzebuje światła słonecznego, to najlepszym miejscem będzie parapet okienny. W okresie, gdy na zewnątrz jest cieplej, doniczki z zasadzonymi ziołami można wystawić na balkon lub taras. Niektóre rośliny lubią warunki półcienia. Wtedy najlepszym dla nich miejscem będzie brzeg stołu, który znajduje się w pobliżu okna. Tak samo można zagospodarować kuchenną szafkę. Same doniczki nie muszą być zbyt głębokie. Większość aromatycznych ziół świetnie czuje się w pojemnikach o głębokości 20 centymetrów. Jeśli chodzi o kształt i kolor doniczek, to dowolność jest przeogromna, albowiem w handlu znaleźć można ich spory wybór.

Jakie rośliny hodować?

Wybierając ro śliny do domowego ogródka, najlepiej kierować się osobistymi preferencjami. Każdy wie, jakie smaki lubi najbardziej. Nie mniej jednak większość z nas uwielbia takie nuty smakowe jak oregano, bazylię, majeranek, kolendrę, szczypior czy też miętę. W kuchni bardzo często używana jest też pietruszka czy lubczyk. Każde z tych ziół wymaga nieco odmiennego traktowania i dobrze jest przed posadzeniem zapoznać się z zaleceniami na ten temat. Przeważnie jednak wymagają one optymalnego podlewania.

Każdy, kto ma problemy z zasypianiem, na pewno zna melisę. Jednak ziółko to, świetnie nadaje się do sałatek i deserów, gdzie poprawia ich smak. Stosunkowo nowym odkryciem jest stewia, która zastępuje cukier. Dlatego też chętnie stosowana jest przez osoby dbające o swoja sylwetkę. Dziurawiec może być ozdobą każdego okna a jednocześnie działać uspokajająco, zwłaszcza na osoby, którym nadmiar stresów negatywnie działa na układ pokarmowy. Na dodatek nie jest on szczególnie wymagający, jeśli chodzi o samą uprawę.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak wybrać kino domowe?

Jeśli lubi się oglądać filmy w domowym zaciszu i ma możliwość przeznaczenia na taką...

Jak urządzić małą sypialnię?

Nasza sypialnia to nasza bezpieczna przystań na odpoczynek i sen po ciężkim dniu. To...

Jakie meble do salonu warto kupić?

Urządzanie domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Nieważne, czy zdecydowaliśmy się na nowe...

Jaki stół i krzesła do jadalni wybrać?

Jadalnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. Nie...

Najlepszy piekarnik, jaki kupić?

Każdy chce, aby jego dom lub mieszkanie było jak najbardziej funkcjonalne. Jednym z najważniejszych...

Budowa domu, co warto wiedzieć?

Decyzja o budowie domu wiąże się z dużą inwestycją.  Wymaga to kompleksowej wiedzy z...

Sprawdź również