Domowy ogródek, co warto w nim posadzić?

Każdy, kto gotuje wie, jakie znaczenie mają przyprawy w kuchni. Wzbogacają smak potraw i nierzadko nawet działają pozytywnie na zdrowe trawienie. Dlatego też w szafkach kuchennych zazwyczaj znajduje się prawdziwy magazyn najróżniejszych przypraw. Nie każdy jednak potrafi zdobyć się na mały wysiłek, który polega na hodowaniu ziół w swoim domu.

To nie jest skomplikowane

Domowy ogródek, to nie tylko szansa na wzbogacenie smaku potraw ale również na poprawienie aranżacji samej kuchni czy jadalni. Posadzenie ziół w doniczkach i ich pielęgnacja wcale nie są trudne. Zazwyczaj popularne przyprawy nie są zbyt wymagające a ich uprawa w doniczkach na oknie świetnie się udaje. Ponadto zapach i zieleń dodaje wnętrzu pozytywnej atmosfery.

Od czego zacząć?

Na początek warto wybrać miejsce. Jako, że mało która roślina nie potrzebuje światła słonecznego, to najlepszym miejscem będzie parapet okienny. W okresie, gdy na zewnątrz jest cieplej, doniczki z zasadzonymi ziołami można wystawić na balkon lub taras. Niektóre rośliny lubią warunki półcienia. Wtedy najlepszym dla nich miejscem będzie brzeg stołu, który znajduje się w pobliżu okna. Tak samo można zagospodarować kuchenną szafkę. Same doniczki nie muszą być zbyt głębokie. Większość aromatycznych ziół świetnie czuje się w pojemnikach o głębokości 20 centymetrów. Jeśli chodzi o kształt i kolor doniczek, to dowolność jest przeogromna, albowiem w handlu znaleźć można ich spory wybór.

Jakie rośliny hodować?

Wybierając ro śliny do domowego ogródka, najlepiej kierować się osobistymi preferencjami. Każdy wie, jakie smaki lubi najbardziej. Nie mniej jednak większość z nas uwielbia takie nuty smakowe jak oregano, bazylię, majeranek, kolendrę, szczypior czy też miętę. W kuchni bardzo często używana jest też pietruszka czy lubczyk. Każde z tych ziół wymaga nieco odmiennego traktowania i dobrze jest przed posadzeniem zapoznać się z zaleceniami na ten temat. Przeważnie jednak wymagają one optymalnego podlewania.

Każdy, kto ma problemy z zasypianiem, na pewno zna melisę. Jednak ziółko to, świetnie nadaje się do sałatek i deserów, gdzie poprawia ich smak. Stosunkowo nowym odkryciem jest stewia, która zastępuje cukier. Dlatego też chętnie stosowana jest przez osoby dbające o swoja sylwetkę. Dziurawiec może być ozdobą każdego okna a jednocześnie działać uspokajająco, zwłaszcza na osoby, którym nadmiar stresów negatywnie działa na układ pokarmowy. Na dodatek nie jest on szczególnie wymagający, jeśli chodzi o samą uprawę.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Zalanie mieszkania to zawsze przykre wydarzenie dla jego właścicieli. Gdy jednak do niego dojdzie...

Surowce chemiczne w budownictwie – najczęstsze zastosowania i co...

Surowce chemiczne w budownictwie – najczęstsze zastosowania i co warto o nich wiedzieć? Zastosowanie...

Kiedy wymienić okna plastikowe?

Wymiana okien to poważna inwestycja, dlatego wiele osób zwleka z jej przeprowadzeniem. Jest...

Catering dietetyczny Legionowo

Włączenie do swojej codzienności zasad zdrowego odżywiania lub diety odchudzającej powinno wiązać się...

Rolety dzień noc – jak je wybrać?

Rolety wewnętrzne dzień noc są cenione przede wszystkim za to, że pasują do wielu...

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania poduszki?

Dla jakości snu poduszka ma znaczenie równie duże, co materac. Jak jednak wybrać...

Sprawdź również