Jak wykonać skuteczną izolację kominka?

Kominek poza tym, że idealnie sprawdza się w każdej aranżacji wnętrza nadając funkcję dekoracyjną to dodatkowo pełni najważniejszą rolę jaką jest ogrzewanie pomieszczenia. Aby był wydajny, musi zostać prawidłowo wykonana jego izolacja. Przede wszystkim należy wybrać do tego odporny na działanie wysokich temperatur materiał. Jak wykonać izolacje kominka, aby była ona w pełni bezpieczna i skuteczna?

Ważne informacje na temat izolacji kominka i potrzebnych materiałów

Materiały izolacyjne muszą być wysokotemperaturowe. Ponadto powinny cechować się niską akumulacją ciepła jak również małą termiczną przewodnością. Izolacja kominka powinna być uwzględniona już podczas jego projektowania.

Wykonując izolację trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe produkty, jak np. silikonowo-wapienna płyta izolacyjna, dzięki której można uzyskać więcej miejsca. Ten produkt jest nie tylko niepalny, ale także w pełni bezpieczny dla zdrowia. Można go wykorzystać do izolacji bocznych ścianek kominka. Wychodzi na to, że w praktyce wykonanie izolacji kominka jest złożonym procesem. Należy go wcześniej dokładnie przeanalizować i wybrać odpowiednie miejsce na jego umieszczenie w budynku.

Więcej ważnych informacji na temat znajdziesz na blogu Promattop: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45411/jak-wykonac-skuteczna-izolacje-kominka/.

Izolacja kominka – krok po kroku

Na początku należy zaizolować tylną ścianę kominka, ponieważ ona będzie mieć największy kontakt z ciepłem. Płyty przykleja się do ściany klejem. Zastosowany aluminiowy ekran odbija ciepło, a gorące powietrze jest zatrzymane we wnętrzu komory kominka przez co powietrze zostanie rozmieszczone w pomieszczeniu.

Na łączeniu płyt trzeba zastosować samoprzylepną aluminiową taśmę, która posiada wysokotemperaturowe właściwości. Między kominkowym wkładem i płytami zaleca się, aby zachować 4 cm odstęp. Po tym jak zainstaluje się dolne części kominka, wystarczy zamontować stalowe profile oraz obudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty w stelażu muszą być bardzo dokładnie ułożone, a łączenia samoprzylepną taśmą aluminiową uszczelnione. Na koniec wystarczy zamontować pozostałe akcesoria jak np. kratki wentylacyjne itp.

Powiązane wpisy

Polecane

Nowoczesne narożniki z funkcją spania, wybierz swój model

Każdy, kto urządza swoje mieszkanie chce zadbać o jego funkcjonalność i estetykę. Zależy...

Jak wybierać meble biurowe?

Bez względu na to, w jakiej branży działa nasza firma, musimy zadbać o...

Domowe kompresory powietrza – na co zwrócić uwagę?

Sprężarki powietrza czyli inaczej mówiąc kompresory są dostępne w wielu rozmiarach, ale rozmiar...

Cechy najlepszego ekspresu do kawy

Jeżeli dopiero stoisz przed wyborem zakupu ekspresu do kawy, z pewnością chcesz wybrać najlepszą...

Umywalka z szafką – czy warto montować?

Umywalka to jeden z najważniejszych elementów w każdej łazience - umywalka z szafką to...

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Zalanie mieszkania to zawsze przykre wydarzenie dla jego właścicieli. Gdy jednak do niego dojdzie...

Sprawdź również