Na jakim etapie budowy domu najlepiej zdecydować się na kominek?

Budowa własnego domu to skomplikowany i żmudny proces. Nierzadko wymaga od nas wiele cierpliwości, rozsądku, poświęcenia oraz, co najważniejsze, sporych nakładów finansowych. Wiele rzeczy trzeba zaplanować wcześniej, by nie narażać się na dodatkowe koszty i uciążliwe przeróbki. Kiedy więc najlepiej podjąć decyzję dotyczącą instalacji kominka w domu? I co zrobić, by montaż był jak najlepiej dostosowany do budynku oraz naszych potrzeb? Sprawdź!

Wiele osób budujących swój wymarzony dom ma w głowie wizję, którą chce w jak największym stopniu spełnić. Coraz częstszym elementem uwzględnianym w tej wizji jest posiadanie własnego kominka w salonie. Perspektywa spędzania chłodnych zimowych wieczorów z rodziną przy rozpalonym palenisku jest nie do przecenienia. Kominek, poza swoją estetyczną rolą, może dać nam spore oszczędności.

Przed rozpoczęciem budowy warto zadać sobie pytanie jaką rolę ma spełniać. Pozornie odpowiedź nie jest taka prosta. Wkład kominkowy może nam służyć głównie w celach dekoracyjnych, ale może być też skutecznym urządzeniem grzewczym, zarówno jako główne, jak i pomocnicze źródło ogrzewania. Jako pomocnicze – świetnie sprawdzi się w okresach przejściowych, tj. późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy to włączanie głównego kotła generuje za wysokie koszty, a niedogrzane pomieszczenie sprawia duży dyskomfort.

Wkład kominkowy – zaplanuj jego montaż jak najwcześniej i oszczędzaj na ogrzewaniu

Wracając do budowy – kiedy w takim razie najlepiej zaplanować kominek? Gdzie i jak ma działać? Chcąc jak najwięcej zaoszczędzić warto zaplanować rozkład mieszkania już w trakcie powstawania projektu domu. Możemy wówczas zaplanować kominek praktycznie w takim miejscu jakie nam odpowiada. Musimy jednak pamiętać, że przy montażu niezbędne jest spełnienie pewnych wymogów. Do wydajnego i bezpiecznego funkcjonowania kominka wymagany jest indywidualny szyb kominowy o odpowiednim ciągu, tak aby komin doprowadzający powietrze i wydalający spaliny był wydajny. Jeżeli planujemy kominek z płaszczem wodnym to istotne jest też rozmieszczenie całej instalacji grzewczej mającej zagwarantować ciepło w każdym miejscu domu.

Kominek – ekologiczne ogrzewanie w nowym domu

Warto też zaznaczyć, że współczesne wkłady kominkowe są urządzeniami ekologicznymi spełniającymi surowe wymogi unijne. Przy pogarszającym się z roku na rok stanie powietrza ma to niebagatelne znaczenie. Kominek posiadający certyfikat Ecodesign daje gwarancję najwyższej jakości i charakteryzuje się niską emisyjnością. Chcąc profesjonalnie zaplanować montaż kominka warto skorzystać z pomocy fachowców. Nie musimy znać wszystkich przepisów prawa i norm dotyczących budowy. Firmy zajmujące się systemami grzewczymi doskonale orientują się w istniejących zasadach, a dodatkowo doradzą nam odpowiedni kominek dopasowany do naszych wymagań. Zajmują się też montażem. Nam pozostaje już tylko cieszyć się niepowtarzalnym widokiem. Wkłady kominkowe i kominki wolnostojące dostępne są na https://www.defrohome.pl/k,7,wklady-kominkowe-powietrzne.html.

Powiązane wpisy

Polecane

Komody z szufladami, czyli praktyczne meble do każdego wnętrza!

Decydując się na konkretne meble do swojego domu czy mieszkania, zwracamy uwagę...

Lampy w Twoim mieszkaniu

Lampy wiszące są nie tylko praktyczne, ale również stanowią ważny element dekoracyjny...

Jak zrobić zadaszenie tarasu?

Jak zrobić zadaszenie tarasu? Wbrew pozorom cała procedura nie jest aż tak...

Jak urządzić salon w bloku?

Salon jest niezaprzeczalnie sercem każdego domu. Jesteśmy w nim większość czasu, jaki...

3 fotele, które warto mieć w swoim domu

Odpowiednio dobrane fotele mogą całkiem odmienić wygląd i funkcjonalność danego wnętrza, zapewniając...

Jak powinno wyglądać biurko dla małej księżniczki?

Dziewczynki przykładają niezwykłą wagę do swojego wyglądu, zakładanych ubrań, ale i pokoju,...

Sprawdź również