Rekuperacja. Oszczędności na ogrzewaniu to tylko jedna z zalet!

Chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? A może budujesz nowy dom i musisz spełnić wymogi obowiązujące od 2021 roku nazywane tzw. Standardem WT 2021? W obu tych przypadkach rekuperacja będzie najlepszym rozwiązaniem!

Rekuperator powietrza to urządzenie, które pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać ciepło, które wytworzyliśmy by ogrzać powietrze w domu. W przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej nie jest to możliwe – straty ciepła są duże, a energia cieplna uchodzi z domu wraz ze zużytym powietrzem.

Jak działa rekuperacja?

W procesie rekuperacji powietrze zewnętrzne jest pobierane za pomocą czerpni przez wentylator, a następnie przekazywane do wymiennika ciepła, gdzie jest podgrzewane ciepłem „odebranym” ze zużytego powietrza.-. Oba strumienie powietrza, nawiewane i usuwane, nie mieszają się. Dodatkowo powietrze z zewnątrz jest filtrowane co sprawia, że zatrzymywane są zanieczyszczenia.

Czy warto zainstalować rekuperator?

Wentylacja z rekuperacją dzięki swojej zasadzie działania pozwala obniżyć wydatki na ogrzewanie nawet do 40 procent. Fakt, że urządzenie zasilane jest energią elektryczną nie powoduje znacznego jej zużycia– jest pomijalnie małe w porównaniu z ilością energii grzewczej, którą oszczędzamy w procesie rekuperacji. Do ogrzania powietrza z zewnątrz rekuperator wykorzystuje prawie całe ciepło ze strumienia wywiewanego!

Oprócz oszczędności rekuperator zwiększa też komfort domowników i poprawia jakość powietrza w domu. Przy rekuperacji mniej jest kurzu, szkodliwych dla zdrowia cząstek pyłu PM 2.5 i PM 10, a także zarodników pleśni i grzyba oraz – w przypadku dodatkowych filtrów – wirusów i bakterii. W powietrzu jest też mniej dwutlenku węgla.

To jednak wciąż nie wszystkie zalety rekuperacji. Kolejna dotyczy budynków budowanych od 2021 roku, które muszą spełniać wymagania określane jako WT 2021. WT 2021 określa m.in. dopuszczalną wartość współczynnika Ep czyli zapotrzebowania budynku na ciepło. Rekuperacja pozwala zmniejszyć współczynnik Ep nawet o 20kWh/m2/rok!

Co więcej, na zakup i montaż rekuperacji można otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Korzyści jest więc mnóstwo. Warto rozważyć zakup rekuperatora. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, przy współczesnej termoizolacji budynków i wysokiej szczelności nowoczesnych okien i drzwi, nie jest tak efektywna. Powoduje też, w przeciwieństwie do rekuperacji, znacznie większe straty ciepła! Zastanawiasz się nad rekuperacją? Wejdź na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html i dowiedz się więcej! Uzyskaj profesjonalne doradztwo i fachową pomoc.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

Narożniki do salonu to jeden z tych elementów wyposażenia, który łączy w sobie funkcjonalność...

Czystość na nowym poziomie — dlaczego odkurzacze myjące podłogę...

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne obowiązki, ale...

Innowacyjne kształty, tradycyjne korzenie: meble Fameg w nowej odsłonie

Fameg, ceniony producent mebli, nieustannie kreuje innowacyjne kształty, pozostając jednocześnie wiernym tradycji stolarskiej. To...

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Jak wypracować sobie dobre nawyki, które będą Ci towarzyszyć...

Nawyki stanowią fundament naszej codzienności, kształtując nasz styl życia, zdrowie i stosunek do świata,...

Sprawdź również