Tajniki tynkowania maszynowego – co warto wiedzieć?

Technologia budowlana nieustannie się rozwija. Nowe rozwiązania techniczne to oszczędność czasu, zasobów i często również pieniędzy. Doskonałym przykładem tego zjawiska jest tynkowanie maszynowe. Ta innowacja w błyskawicznym czasie podbiła cały sektor budowlany. Na czym polega? Z jakimi kosztami się wiąże i do kogo można zwrócić się o pomoc?

Tynkowanie maszynowe – czym jest i jak je wykonać?

Tynkowanie maszynowe wykonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Najpierw sucha mieszanka rozrabiana jest z wodą w zasobniku agregatu. Kiedy uzyska już odpowiednią konsystencję, nakłada się ją na ścianę przy użyciu pistoletu natryskowego. W rzeczywistości cały proces dużo bardziej przypomina malowanie, niż nakładanie tynku, jakie znamy.

W każdym przypadku tynkowanie maszynowe będzie 3 lub nawet 4 razy szybsze niż technika ręczna. Sam sprzęt natomiast jest bardzo łatwy w obsłudze i transporcie. Przy tynkowaniu maszynowym występuje o wiele mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez fachowca. Metodyka nakładania mieszanki jest bowiem znacznie mniej skomplikowana, gdy wykorzystuje się agregat i pistolet. Dlatego właśnie w dzisiejszych czasach tynkowanie maszynowe stało się absolutnym standardem w budownictwie.

Ile kosztuje tynkowanie maszynowe? Cena i dodatkowe wydatki

Cena usługi tynkowania maszynowego może być różna. Jest to uwarunkowane kilkoma kwestiami, z których najważniejszą okazuje się skład mieszanki tynku. Na rynku możemy znaleźć między innymi tynki:

  • Gipsowe
  • Cementowe
  • Cementowo-wapienne

Każdy z nich będzie wiązał się z innymi kosztami za metr kwadratowy. Podczas wyceny tynkowania maszynowego ważna będzie również ogólna powierzchnia. W sytuacji, gdy do nałożenia tynku przeznaczony będzie naprawdę duży obszar – pokroju, chociażby obszernej ściany w hali – prawdopodobnie cena z jeden metr będzie niższa.

Jeśli jednak chodzi o standardowe wykonanie tynkowania maszynowego w firmach, domach jednorodzinnych i innych miejscach – jego koszt zazwyczaj oscyluje w okolicach 30 złotych za metr kwadratowy.

Tynkowanie maszynowe – do kogo zwrócić się o pomoc?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, do kogo można zwrócić się z prośbą o tynkowanie maszynowe. Z racji na dużą popularność tej technologii, znalezienie osoby z agregatem i pistoletem raczej nie będzie problemem. Warto jednak wystrzegać się różnego rodzaju “domorosłych” fachowców. Znacznie bezpieczniejszym i pewniejszym wyjściem będzie udanie się do profesjonalistów. W przypadku renomowanych firm klienci mogą mieć pewność, że praca zostanie wykonana solidnie, starannie i zgodnie ze standardami. Właśnie dlatego dobrze przeszkolony zespół w firmie budowlanej jest absolutną podstawą – również, jeśli chodzi o tynkowanie maszynowe.

Chcąc przetrwać – należy iść z duchem czasu. Budownictwo również musi oddać ukłon technologii i zacząć z nią współpracować. Tynkowanie maszynowe jest jedną z najbardziej użytecznych innowacji budowlanych ostatnich lat. Pozwala ograniczyć czas i zasoby, a także wyeliminować ryzyko błędów podczas pracy.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak urządzić salon w bloku?

Salon jest niezaprzeczalnie sercem każdego domu. Jesteśmy w nim większość czasu, jaki...

3 fotele, które warto mieć w swoim domu

Odpowiednio dobrane fotele mogą całkiem odmienić wygląd i funkcjonalność danego wnętrza, zapewniając...

Jak powinno wyglądać biurko dla małej księżniczki?

Dziewczynki przykładają niezwykłą wagę do swojego wyglądu, zakładanych ubrań, ale i pokoju,...

Styl industrialny – geometryczna ażurowość rodem z Nowego Jorku

Kolejny trend, który przyszedł do reszty świata od artystów i wziął się...

Jakie lampy do garażu

Garaż miejsce często traktowane po macoszemu od strony oświetlenia. Zazwyczaj tą przestrzeń na samym...

Jaka butelka termiczna? Wybierz rozwiązanie od polskiej marki!

Ulubiony napój w idealnej temperaturze, gdziekolwiek jesteś? Pomoże ci w tym butelka termiczna. Poznaj...

Sprawdź również