Tanie i ekologiczne ogrzewanie? Postaw na pellet!

Pellet to czyste, odnawialne źródło energii, które jest łatwe w przechowywaniu. Na dodatek pozostaje po nim niewielka ilość popiołu, który możemy wykorzystać jako nawóz. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zainstalować kocioł pelletowy!

Piece pelletowe są dużo bardziej ekologiczne i wygodniejsze w obsłudze niż kotły zasypowe. Świetnie wypadają też pod względem ekonomicznym dla na tle takich rozwiązań jak ogrzewanie elektryczne, czy pod względem inwestycyjnym – w porównaniu np. z pompą ciepła.

Kocioł pelletowy – dlaczego warto postawić na pellet?

Pellet to paliwo, które powstaje w procesie sprasowania trocin lub wiórów drzewnych pod wysokim ciśnieniem i przy użyciu wysokiej temperatury. Czysty surowiec jest wysuszony i bez stosowania klejów i jakichkolwiek lepiszczy prasowany jest na małe wałki o średnicy ok. 6-8 mm i długości około 2-4 cm.

Należy do biomasy przez co ma wysoką wydajność. Jego wartość energetyczna dochodzi nawet do 19 MJ/kg.

Pellet może być liściasty lub iglasty. Iglasty ma korzystniejsze parametry od liściastego, ponieważ podczas procesu prasowania i granulacji zmienia swoją gęstość i… zwiększa swoją wartość opałową. Pellet z drzewa iglastego z uwagi na zawartość żywicy jest bardziej spójny, nieco bardziej kaloryczny i lepiej się rozpala. Przy zakupie kotła warto wziąć pod uwagę rekomendacje producentów dotyczące rodzaju pelletu. Dla przykładu firma Defro, jeden z wiodących na polskim rynku producentów, rekomenduje pellet o średnicy 6 mm z uwagi na niezawodną i precyzyjną pracę zespołu podającego oraz lepszą kontrolę napowietrzania i automatyczną korektę mocy palnika.

Piec na pellet – jaki wybrać?

Pellet to doskonały opał do stosowania w kotłach grzewczych. Krajowa technika grzewcza oparta na kotłach pelletowych jest dopracowana, dzięki czemu wybierając sprawdzony kocioł możemy liczyć na łatwą obsługę, czystość w swojej kotłowni i brak uciążliwości w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju prostych kotłów na węgiel.

Dodatkowo na korzyść działa to, że pellet nie jest nowością, a kotły od sprawdzonych producentów na przestrzeni lat zdążyły zyskać wiele dodatkowych walorów użytkowych. Nic dziwnego, że spełniają wymagania użytkowników, osiągają najwyższe klasy energetyczne i mają sprawność sięgającą nawet 94 procent! By jednak kocioł pracował bezawaryjnie i byśmy mogli cieszyć się komfortem cieplnym w domu powinniśmy postawić na sprawdzonych, doświadczonych producentów. Niezawodne kotły pelletowe dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html .

Ekologia przede wszystkim

Niewątpliwie zaletą kotłów pelletowyh jest to, że nie emitują one dużej ilości niepożądanych związków, a powstały w wyniku spalania pelletu popiół może być wykorzystany jako nawóz ogrodniczy. Nowoczesne kotły pelletowe mają na względzie ochronę środowiska. Nowe kierunki w branży grzewczej wyznaczyły m.in. znowelizowane normy obowiązujące w Unii Europejskiej.

System certyfikacji ENplus jest kontrolowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 14961-2 w klasie A1 i A2. Klasa A1 oznacza najwyższej jakości pellet do stosowania w typowych kotłach na pellet, którego spalanie gwarantuje niską ilość popiołu i wysokie parametry spalania. Z kolei klasa A2 ma zastosowanie w większych instalacjach takich jak np. kotłownie przemysłowe.

Potwierdzeniem jakości paliwa są oznakowane worki z logo producenta i odpowiednim indywidualnym numerem certyfikatu.

Powiązane wpisy

Polecane

Komody z szufladami, czyli praktyczne meble do każdego wnętrza!

Decydując się na konkretne meble do swojego domu czy mieszkania, zwracamy uwagę...

Lampy w Twoim mieszkaniu

Lampy wiszące są nie tylko praktyczne, ale również stanowią ważny element dekoracyjny...

Jak zrobić zadaszenie tarasu?

Jak zrobić zadaszenie tarasu? Wbrew pozorom cała procedura nie jest aż tak...

Jak urządzić salon w bloku?

Salon jest niezaprzeczalnie sercem każdego domu. Jesteśmy w nim większość czasu, jaki...

3 fotele, które warto mieć w swoim domu

Odpowiednio dobrane fotele mogą całkiem odmienić wygląd i funkcjonalność danego wnętrza, zapewniając...

Jak powinno wyglądać biurko dla małej księżniczki?

Dziewczynki przykładają niezwykłą wagę do swojego wyglądu, zakładanych ubrań, ale i pokoju,...

Sprawdź również