Trendy w ogrzewaniu na najbliższe lata. Jaką instalację wybrać?

Budując lub remontując dom wielu z nas zastanawia się jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Czynników decydujących o wyborze jest kilka. Bez wątpienia najistotniejsze są jednak koszty utrzymania, inwestycji i poziom przyjazności dla środowiska, a co za tym idzie – spełnianych norm. Jakie instalacje najlepiej spełnią nasze oczekiwania? Które z nich są najlepsze?

W obecnych czasach technologia jest coraz bardziej zaawansowana. Przekłada się to również na sposoby ogrzewania domów. Powoli odchodzą czasy, gdy domy były ogrzewane piecami kaflowymi. Było to pracochłonne, nieekologiczne i zabierające dużo czasu. Obecne systemy grzewcze idąc z duchem czasu dbają o to, by zajmować jak najmniej naszej uwagi i nie wymagać od nas dużo pracy.

Za rozwojem idą także większe oczekiwania klientów. Coraz więcej osób jest świadomych niekorzystnego wpływu na środowisko jaki mają przestarzałe urządzenia. Zarówno prywatne osoby, jak i samorządy dbają o to, by minimalizować powstawanie trującego nas smogu.

Stawia to ogromne wyzwania przed producentami instalacji grzewczych. Na rynku jest spory wybór źródeł ciepła, jednak nie wszystkie spełniają surowe wymagania dyrektywy unijnej Ekoprojekt. Przepisy te nakazują wprowadzenie norm emisyjnych, dzięki którym możemy cieszyć się coraz czystszym powietrzem.

Pompa ciepła – ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzania domu

Decydenci wiedzą, że główną rolę w poprawie jakości i czystości powietrza będą miały odpowiednie systemy grzewcze zainstalowane w milionach prywatnych domów. Stąd wiele projektów i dotacji wspierających wymianę dotychczasowych, zanieczyszczających powietrze pieców. Tylko przez ich wyeliminowanie jesteśmy w stanie walczyć ze smogiem i dbać o nasze środowisko.

Trend na ekologiczne ogrzewanie z pewnością będzie utrzymywał się długo, a wręcz z nami zostanie, bo tylko dzięki niemu odczujemy widoczną zmianę. Nasze największe miasta kraju nie będą już zajmować pierwszych miejsc w rankingach najbardziej zanieczyszczonych metropolii. Z tego względu dobrym rozwiązaniem dla osób szukających ekologicznej instalacji są coraz popularniejsze pompy ciepła oraz kotły gazowe.

Pompy ciepła mają tę zaletę, że korzystają z odnawialnych źródeł energii. Można je także łączyć z panelami fotowoltaicznymi co przełoży się na dodatkowe oszczędności i pozytywny wpływ na środowisko. Rozważając chęć zakupu pompy ciepła warto skorzystać z oferowanych ulg i dotacji na jej zakup. Jedną z najważniejszych rzeczy jest fakt, że pompa ciepłą nie emituje spalin oraz emituje o 20 proc. mniej CO2 niż kocioł gazowy. Dodatkowo, w ponad 75 proc. wykorzystuje darmową energię… z powietrza oraz posiada klasę energetyczną A++. To sprawia, że eksploatacja jest naprawdę opłacalna! Dodatkowymi plusami jest fakt, że latem może służyć do chłodzenia powietrza, a jej praca jest wyjątkowo cicha.

Kocioł gazowy i kocioł na pellet

Poza pompami ciepła można również rozważyć opcje montażu dwóch różnych kotłów – na pellet i gazowego. Zarówno jeden, jak i drugi wybór to świetne połączenie oszczędności, łatwego użytkowania i ekologii. Dodatkowo, nie wymagają one tak dużych nakładów początkowych jak pompa ciepła, a ich funkcjonowanie ma porównywalną jakość eksploatacji.

Zaletami pieców gazowych jest ich wysoka sprawność dochodząca, w przypadku kotłów kondensacyjnych, do 107 procent. Taki wynik można uzyskać dzięki kondensacji i odzyskiwaniu energii ze spalin. Zaletami są również brak konieczności składowania paliwa, brak popiołu i cicha praca. Nowoczesne piece gazowe również sprawiają, że przyczyniamy się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.

Jak widać, wybór urządzeń grzewczych jest całkiem duży. Szukając odpowiedniej instalacji warto skorzystać z pomocy fachowców. Na polskim rynku są firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Pomagają dobrać odpowiedni sprzęt oraz i służą radą oraz pomocą. Pompy ciepła i piece gazowe znajdziesz na defro.pl.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak powinno wyglądać biurko dla małej księżniczki?

Dziewczynki przykładają niezwykłą wagę do swojego wyglądu, zakładanych ubrań, ale i pokoju,...

Styl industrialny – geometryczna ażurowość rodem z Nowego Jorku

Kolejny trend, który przyszedł do reszty świata od artystów i wziął się...

Jakie lampy do garażu

Garaż miejsce często traktowane po macoszemu od strony oświetlenia. Zazwyczaj tą przestrzeń na samym...

Jaka butelka termiczna? Wybierz rozwiązanie od polskiej marki!

Ulubiony napój w idealnej temperaturze, gdziekolwiek jesteś? Pomoże ci w tym butelka termiczna. Poznaj...

Na jakim etapie budowy domu najlepiej zdecydować się na...

Budowa własnego domu to skomplikowany i żmudny proces. Nierzadko wymaga od nas wiele cierpliwości,...

Stylowe firanki – efektowny dodatek do twojego domu

Zawieszone w oknach firanki sprawiają, że mieszka się nam przytulniej, a różnorodność wzorów i...

Sprawdź również