Ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Zakup polisy mieszkaniowej to jeden z wymogów, jaki musi spełnić każda osoba finansująca budowę lub zakup domu ze środków przyznanych w ramach kredytu hipotecznego. Znalezienie oferty kredytu bez tej formy zabezpieczenia jest obecnie niemożliwe – co więc warto wiedzieć na ten temat?

Ubezpieczenie kredytowanego domu – czego wymaga bank?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank nie ma prawa wymóc na klientach zakupu polisy mieszkaniowej, ale może we własnym zakresie ustalać warunki przyznania kredytu hipotecznego. Niesprostanie im jest jednoznaczne z odrzuceniem wniosku. Banki najczęściej oferują polisy w pakiecie z kredytem, jednak jak przypomina agent ubezpieczeniowy Tomasz Markiewicz prowadzący w Poraju biuro PZU, klient nie ma obowiązku korzystania z tej propozycji. Może nabyć ubezpieczenie samodzielnie, a potem dokonać cesji polisy na bank. Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejsze jest to, aby ubezpieczenie chroniło mury i elementy stałe przed poważnymi zniszczeniami. Dla banku wystarczy zatem podstawowa polisa mieszkaniowa. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 698664180 lub wysyłając maila na adres tmarkiewicz@agentpzu.pl.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego – co wybrać?

Pomimo że bank ustala minimalny zakres ochrony wynikający z polisy mieszkaniowej, to klient ma prawo wybrać odpowiedni produkt ubezpieczeniowy i zakres ubezpieczenia domu. Poraj to znakomity przykład miejscowości, gdzie oferty polis są bardzo zróżnicowane pod kątem zawartości oraz ceny. W związku z tym każdy znajdzie ubezpieczenie skrojone na miarę swoich potrzeb i preferencji. Podstawowy zakres wymagany przez bank nie zapewnia jednak kompleksowej ochrony, dlatego opłaca się poszerzyć go o kradzież z włamaniem, mienie ruchome, powódź (o ile nie występuje w podstawie), domowy assistance oraz OC w życiu prywatnym. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej polisy jest porównanie ofert za pomocą prostego w obsłudze kalkulatora online.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Kupując polisę mieszkaniową do kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o tym, aby wartość mienia zgłaszanego do ubezpieczenia odpowiadała jego rzeczywistej wartości. W przeciwnym razie dojdzie do nadubezpieczenia albo niedoubezpieczenia, co w obu przypadkach oznacza dla ubezpieczonego straty. Kolejna istotna kwestia ma związek z cesją polisy na bank. Oznacza to dokładnie tyle, że w razie szkody pierwszym podmiotem uprawnionym do uzyskania odszkodowania jest kredytodawca.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak samodzielnie ułożyć wykładzinę dywanową

Wykładziny dywanowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego jest to bowiem bardzo...

Ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Zakup polisy mieszkaniowej to jeden z wymogów, jaki musi spełnić każda osoba finansująca budowę...

Czy Instagram może posłużyć do promocji biznesu?

Współcześnie rzeczywistość wirtualna zajmuje znaczące miejsce w naszym życiu. Przynosi rozrywkę, ale też pomoc...

Top 10 małe AGD, które przydadzą się w kuchni

Na wyposażenie kuchni składa się wiele elementów, z których głównymi będą lodówka, piekarnik, zmywarka,...

Czym charakteryzuje się kosiarka spalinowa NAC?

Jak można zauważyć, na dworze zaczyna robić się coraz cieplej. Rozkwitają rośliny, świeci...

Szczelny montaż okien, czyli jaki?

Przy budowie domu musimy zdać sobie sprawę z tego, jak istotny jest szczelny...

Sprawdź również