Zakup mieszkania – o czym warto pamiętać?

Zakup własnego mieszkania jest ważnym wydarzeniem i poważnym krokiem naprzód. Budzi stres, niepokój i świadomość, że jest to miejsce w którym spędzimy najbliższe lata. Podczas wyboru konkretnego mieszkania, które nas urzekło, warto wziąć głęboki oddech i na spokojnie przeanalizować całą sytuację. Pomocne mogą okazać się zapisane pytania oraz kwestie, o których powinniśmy pamiętać w tym momencie, a o których możemy zapomnieć pod wpływem silnych emocji oraz zamieszania, jakie powstaje.

Lokalizacja mieszkania

Zakup mieszkania w niewłaściwej lokalizacji może okazać się czystym koszmarem. Przed zdecydowaniem się na podpisanie umowy, warto rozejrzeć się po okolicy i poznać plany zagospodarowania okolicy, które dostępne są w urzędzie miasta. Dobre rozmieszczenie osiedlowych sklepów, galerii, zakładów usługowych potrafią pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz pozwalają zaoszczędzić dużo czasu w codziennym życiu. Istotna jest również komunikacja oraz dostępność miejsc parkingowych, żeby uniknąć niezliczonych przesiadek i godzin w samochodzie lub autobusie.
Zakup mieszkania w pobliżu lotniska albo dworca kolejowego również niesie za sobą przykre konsekwencje. O ile hałas można wytłumić poprzez dobór odpowiednich okien, to nie da się uniknąć drgań wywoływanych przez przejeżdżające wielotonowe pociągi czy startujące i lądujące samoloty.

Skrywane sekrety mieszkania

Nie należy krępować się przy oglądaniu mieszkania i warto zadawać sprzedającemu najróżniejsze pytania, które przyjdą nam do głowy. W niektórych rejonach miasta, szczególnie na wyższych piętrach budynków, mogą występować okresowe problemy z przepływem ciepłej wody. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie jest świeżo wysprzątane i czy sprzedający nie próbował ukryć jego defektów, takich jak pleśń czy nadmierna wilgotność.

Wybór mieszkania doskonałego

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że zakup mieszkania zwiąże nas z danym miejscem na długi czas. Poznanie okolicy i sprawdzenie stanu technicznego mieszkania pozwoli nam stwierdzić, czy to naprawdę tutaj chcemy od teraz mieszkać. Zakup mieszkania nie jest też końcem naszych wydatków. Z pewnością wymagany będzie mniejszy lub większy remont, dlatego tak istotne jest sprawdzenie jakich zabiegów wymagać będzie nasze potencjalnie nowe gniazdo.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak wybrać kino domowe?

Jeśli lubi się oglądać filmy w domowym zaciszu i ma możliwość przeznaczenia na taką...

Jak urządzić małą sypialnię?

Nasza sypialnia to nasza bezpieczna przystań na odpoczynek i sen po ciężkim dniu. To...

Jakie meble do salonu warto kupić?

Urządzanie domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Nieważne, czy zdecydowaliśmy się na nowe...

Jaki stół i krzesła do jadalni wybrać?

Jadalnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. Nie...

Najlepszy piekarnik, jaki kupić?

Każdy chce, aby jego dom lub mieszkanie było jak najbardziej funkcjonalne. Jednym z najważniejszych...

Budowa domu, co warto wiedzieć?

Decyzja o budowie domu wiąże się z dużą inwestycją.  Wymaga to kompleksowej wiedzy z...

Sprawdź również