Zakup mieszkania – o czym warto pamiętać?

Zakup własnego mieszkania jest ważnym wydarzeniem i poważnym krokiem naprzód. Budzi stres, niepokój i świadomość, że jest to miejsce w którym spędzimy najbliższe lata. Podczas wyboru konkretnego mieszkania, które nas urzekło, warto wziąć głęboki oddech i na spokojnie przeanalizować całą sytuację. Pomocne mogą okazać się zapisane pytania oraz kwestie, o których powinniśmy pamiętać w tym momencie, a o których możemy zapomnieć pod wpływem silnych emocji oraz zamieszania, jakie powstaje.

Lokalizacja mieszkania

Zakup mieszkania w niewłaściwej lokalizacji może okazać się czystym koszmarem. Przed zdecydowaniem się na podpisanie umowy, warto rozejrzeć się po okolicy i poznać plany zagospodarowania okolicy, które dostępne są w urzędzie miasta. Dobre rozmieszczenie osiedlowych sklepów, galerii, zakładów usługowych potrafią pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz pozwalają zaoszczędzić dużo czasu w codziennym życiu. Istotna jest również komunikacja oraz dostępność miejsc parkingowych, żeby uniknąć niezliczonych przesiadek i godzin w samochodzie lub autobusie.
Zakup mieszkania w pobliżu lotniska albo dworca kolejowego również niesie za sobą przykre konsekwencje. O ile hałas można wytłumić poprzez dobór odpowiednich okien, to nie da się uniknąć drgań wywoływanych przez przejeżdżające wielotonowe pociągi czy startujące i lądujące samoloty.

Skrywane sekrety mieszkania

Nie należy krępować się przy oglądaniu mieszkania i warto zadawać sprzedającemu najróżniejsze pytania, które przyjdą nam do głowy. W niektórych rejonach miasta, szczególnie na wyższych piętrach budynków, mogą występować okresowe problemy z przepływem ciepłej wody. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie jest świeżo wysprzątane i czy sprzedający nie próbował ukryć jego defektów, takich jak pleśń czy nadmierna wilgotność.

Wybór mieszkania doskonałego

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że zakup mieszkania zwiąże nas z danym miejscem na długi czas. Poznanie okolicy i sprawdzenie stanu technicznego mieszkania pozwoli nam stwierdzić, czy to naprawdę tutaj chcemy od teraz mieszkać. Zakup mieszkania nie jest też końcem naszych wydatków. Z pewnością wymagany będzie mniejszy lub większy remont, dlatego tak istotne jest sprawdzenie jakich zabiegów wymagać będzie nasze potencjalnie nowe gniazdo.

Powiązane wpisy

Polecane

4 akcesoria do basenu ogrodowego, które musisz posiadać!

Kupując basen do ogrodu, warto zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki którym relaks w wodzie...

Barek do salonu jako modne wyposażenie wnętrz

Każdy chciałby mieszkać w sposób komfortowy, a zarazem praktyczny. Z tego względu otaczamy się...

Czyszczenie kostki brukowej – poradnik

Kostka brukowa jest materiałem wytrzymałym, odpornym na zabrudzenia i łatwym w pielęgnacji. Należy jednak...

Jakie płytki do kuchni?

Kamień na ścianie, szkło zamontowane nad blatem, a może klasyczne płytki? To prawdziwe dylematy...

Jak czyścić meble tapicerowane? Jaki materiał jest najłatwiejszy w...

Meble tapicerowane to szczególny rodzaj wyposażenia domowego, o który trzeba dbać na co dzień,...

Planujesz zakup nowego mieszkania w Krakowie? Sprawdź, na co...

Kraków to jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce rynków dla deweloperów. Z roku na rok...

Sprawdź również