Czy warto zainteresować się doniczkami metalowymi?

Przygotowujesz się do zakupu nowych doniczek dla swoich roślin? Dostępna obecnie oferta doniczek może przyprawić o zawrót głowy. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to doskonalszych form, odważnie sięgają też po rozmaite materiały. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą doniczek na oryginalne pojemniki z metalu, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem.

Czy doniczka z metalu to dobry wybór?

Metal jest materiałem niezwykle wytrzymałym, a wykonane z niego przedmioty są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Łatwość obróbki pozwala na formowanie doniczek w różnych wielkościach i kształtach, a gotowe pojemniki często zachwycają wyglądem. Ocynkowane, malowane i emaliowane – mogą mieć bardzo różny charakter. Metalowe doniczki są niewątpliwie piękne, jednak nie bez powodu ich oferta jest znacznie mniejsza niż tych wykonanych z tworzywa.

„Doniczka powinna być ładna, ale najważniejsze jest, by zapewniała właściwe warunki roślinie. Właśnie dlatego klienci tak uważnie dobierają kształt, wielkość, a nawet głębokość doniczek do swoich kwiatów. Na to, jak roślina będzie „czuła się” w danej doniczce, wpływa też materiał, z którego wykonano pojemnik. Pod tym względem metal niestety nie wypada najlepiej” – mówi ekspert ze Sklepu Kwiecistego.

Ze względu na trwałość metalu produkowane z niego doniczki najczęściej rekomendowane są do ogrodów. I tu pojawia się pierwszy problem: metal bardzo szybko nagrzewa się, w związku z czym wzrasta temperatura podłoża; w przypadku dużej ekspozycji na słońce konsekwencją może być gnicie korzeni. Wahania temperatury w dół prowadzą do równie szybkiego wyziębiania podłoża – po raz kolejny rośliny są zagrożone, tym razem przemarznięciem.

Decydując się na zakup metalowej doniczki, trzeba mieć pewność, że materiał ma dobre zabezpieczenie przeciw korozji. Bez dodatkowych powłok metal w kontakcie z wilgocią szybko niszczeje. Biorąc pod uwagę, że rośliny trzeba podlewać, jest to wada niewybaczalna.

Postaw na trwałe doniczki plastikowe

Chociaż plastik nie zawsze kojarzy się pozytywnie, wciąż jest niezastąpiony w wielu zastosowaniach. Lekki, odporny na wilgoć, łatwy w czyszczeniu – dzięki tym zaletom sprawdza się nie tylko jako materiał do produkcji doniczek, ale też butelek na wodę i rozmaitych naczyń (chociażby buteleczek dla niemowląt). Dostępne obecnie metody przetwórstwa tworzyw sztucznych pozwalają tworzyć materiał o zaskakująco wysokiej odporności mechanicznej. Z polimerów produkuje się meble ogrodowe i zbiorniki, zdolne do utrzymania kilkuset litrów wody. Plastikowe doniczki w niczym nie ustępują tym wykonanym z metalu, są jednak bardziej funkcjonalne i – ze względu na łatwiejszy proces produkcji – tańsze. Zakup plastikowej doniczki do domu lub ogrodu wciąż wydaje się więc najlepszym z dostępnych rozwiązań.

Urzekła cię estetyka metalowych doniczek? A może są już na twojej półce i czekają na porę przesadzania kwiatów? Nic straconego. Chociaż nie radzimy sadzenia roślin bezpośrednio do takich pojemników, zawsze możesz wykorzystać je w roli osłonek.

Powiązane wpisy

Polecane

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Jak wypracować sobie dobre nawyki, które będą Ci towarzyszyć...

Nawyki stanowią fundament naszej codzienności, kształtując nasz styl życia, zdrowie i stosunek do świata,...

Sprzęt AGD do kuchni – co kupić i co...

Kuchnia jest sercem każdego domu, a sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym gotowaniu...

Podłoga drewniana, laminowana i winylowa – sprawdź salon podłóg...

Podłoga jest jednym z kluczowych elementów wystroju wnętrza. Wybór odpowiedniego rodzaju podłogi ma ogromne...

Wymienne akcesoria do minikoparki: Optymalizacja efektywności w budownictwie

Minikoparki są niezwykle wszechstronnymi i przydatnymi maszynami w branży budowlanej. Ich kompaktowe rozmiary, zwrotność...

Sprawdź również