Czy warto zainteresować się doniczkami metalowymi?

Przygotowujesz się do zakupu nowych doniczek dla swoich roślin? Dostępna obecnie oferta doniczek może przyprawić o zawrót głowy. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to doskonalszych form, odważnie sięgają też po rozmaite materiały. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą doniczek na oryginalne pojemniki z metalu, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem.

Czy doniczka z metalu to dobry wybór?

Metal jest materiałem niezwykle wytrzymałym, a wykonane z niego przedmioty są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Łatwość obróbki pozwala na formowanie doniczek w różnych wielkościach i kształtach, a gotowe pojemniki często zachwycają wyglądem. Ocynkowane, malowane i emaliowane – mogą mieć bardzo różny charakter. Metalowe doniczki są niewątpliwie piękne, jednak nie bez powodu ich oferta jest znacznie mniejsza niż tych wykonanych z tworzywa.

„Doniczka powinna być ładna, ale najważniejsze jest, by zapewniała właściwe warunki roślinie. Właśnie dlatego klienci tak uważnie dobierają kształt, wielkość, a nawet głębokość doniczek do swoich kwiatów. Na to, jak roślina będzie „czuła się” w danej doniczce, wpływa też materiał, z którego wykonano pojemnik. Pod tym względem metal niestety nie wypada najlepiej” – mówi ekspert ze Sklepu Kwiecistego.

Ze względu na trwałość metalu produkowane z niego doniczki najczęściej rekomendowane są do ogrodów. I tu pojawia się pierwszy problem: metal bardzo szybko nagrzewa się, w związku z czym wzrasta temperatura podłoża; w przypadku dużej ekspozycji na słońce konsekwencją może być gnicie korzeni. Wahania temperatury w dół prowadzą do równie szybkiego wyziębiania podłoża – po raz kolejny rośliny są zagrożone, tym razem przemarznięciem.

Decydując się na zakup metalowej doniczki, trzeba mieć pewność, że materiał ma dobre zabezpieczenie przeciw korozji. Bez dodatkowych powłok metal w kontakcie z wilgocią szybko niszczeje. Biorąc pod uwagę, że rośliny trzeba podlewać, jest to wada niewybaczalna.

Postaw na trwałe doniczki plastikowe

Chociaż plastik nie zawsze kojarzy się pozytywnie, wciąż jest niezastąpiony w wielu zastosowaniach. Lekki, odporny na wilgoć, łatwy w czyszczeniu – dzięki tym zaletom sprawdza się nie tylko jako materiał do produkcji doniczek, ale też butelek na wodę i rozmaitych naczyń (chociażby buteleczek dla niemowląt). Dostępne obecnie metody przetwórstwa tworzyw sztucznych pozwalają tworzyć materiał o zaskakująco wysokiej odporności mechanicznej. Z polimerów produkuje się meble ogrodowe i zbiorniki, zdolne do utrzymania kilkuset litrów wody. Plastikowe doniczki w niczym nie ustępują tym wykonanym z metalu, są jednak bardziej funkcjonalne i – ze względu na łatwiejszy proces produkcji – tańsze. Zakup plastikowej doniczki do domu lub ogrodu wciąż wydaje się więc najlepszym z dostępnych rozwiązań.

Urzekła cię estetyka metalowych doniczek? A może są już na twojej półce i czekają na porę przesadzania kwiatów? Nic straconego. Chociaż nie radzimy sadzenia roślin bezpośrednio do takich pojemników, zawsze możesz wykorzystać je w roli osłonek.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zaaranżować tras?

Taras to idealne miejsce do odpoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi na powietrzu. Taras jest...

Jak wybrać naczynia do jadalni na prezent ślubny?

Lato w pełni, sezon ślubny rozpoczął się na dobre, a Ty wciąż szukasz pomysłu...

Oświetlenie do biur i gabinetów – jakie lampy do...

Właściwie dobrane oświetlenie pełni w miejscu pracy bardzo ważną funkcję. Warto zadbać o to,...

Wełna, pianka czy styropian – czym ocieplić dach i...

Ocieplenie budynku to jedno z najważniejszych zadań inwestora. Profesjonalnie wykonana izolacja stanowi doskonałą barierę...

Panele fotowaltaiczne – absolutna przyszłość

Fotowaltaika święci sukcesy nie tylko na całym świecie, ale od przynajmniej kilku lat jest...

Lampy podłogowe – dobry pomysł do każdego wnętrza

Światło odgrywa w naszym życiu kluczową rolę. Bez Słońca trudno by było myśleć o...

Sprawdź również