Czym wyróżnia się dżersej bawełniany? Właściwości materiału.

Dżersej bawełniany jest jedną z częściej wykorzystywanych tkanin w przemyśle odzieżowym. Można uszyć z niego jednak nie tylko ubrania. Sprawdź, gdzie i jak stosuje się jersey oraz jakie są właściwości tego materiału.

Lekki, przewiewny elastyczny – taki jest właśnie materiał, który swoją nazwę zawdzięcza niewielkiej wyspie Jersey położonej na kanale La Manche. W Polsce najczęściej używa się spolszczonej nazwy tkaniny – dżersej. Na przestrzeni lat był produkowany z różnych włókien, obecnie najczęściej jednak spotyka się dżersej bawełniany.

Jak powstaje dżersej bawełniany?

Początkowo dżersej powstawał wyłącznie z włókien wełnianych. Współcześnie do jego produkcji używa się również cienkich włókien bawełnianych, wiskozowych czy poliestrowych. Swoją popularność dżersej zawdzięcza Coco Chanel, która jako pierwsza wykorzystała wełniany materiał do produkcji sukienek dla kobiet, które miały być nie tylko piękne, ale też wygodne. Najłatwiej dostępny dziś dżersej bawełniany także łączy w sobie te cechy. Jest lekki, miękki i przyjemny w dotyku oraz dobrze odprowadza wilgoć. Dzięki temu, że występuje w wielu odcieniach i wzorach, ten gładki i lekki materiał przez lata znalazł wiele różnych zastosowań.

Dżersej bawełniany – charakterystyka i właściwości materiału

  • Dżersej bawełniany to tkanina niezwykle miękka i delikatna, a przy tym naprawdę wytrzymała. Odpowiednia pielęgnacja pomoże zachować początkowe właściwości materiału, jego kolor, kształt i rozmiar.
  • Dżersej bawełniany powinien być prany w trybie delikatnym. Materiał nieco się gniecie, ale jeśli zostanie rozwieszony od razu po praniu, nie będzie wymagał prasowania. Zaleca się suszenie dżerseju na płasko.
  • Stuprocentowa zawartość bawełny sprawia, że dżersej jest materiałem „oddychającym” i przyjaznym dla skóry. Z kolei dżersej bawełniany, który występuje w domieszce z elastanem, staje się materiałem jeszcze bardziej plastycznym, co zwiększa możliwości jego wykorzystania.
  • Ubrania wykonane z dżerseju bawełnianego dobrze się układają i otulają ciało. Są wygodne i nie krępują ruchów.

Gdzie stosuje się dżersej bawełniany?

Dzięki swoim właściwościom dżersej bawełniany to bardzo ceniony materiał. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji letnich ubrań, w których skóra może „oddychać”. Szyje się z niego sukienki, spódnice oraz koszulki, ale również stroje do tańca, bluzy i spodnie sportowe. Dżersej stosowany jest także do produkcji pościeli i bielizny. Dużą popularnością cieszą się też wykonane z tego materiału prześcieradła z gumką. Dzięki temu, że można je prać w wysokich temperaturach, są uznawane za jedne z najbardziej higienicznych tekstyliów sypialnianych.

Powiązane wpisy

Polecane

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Jak wypracować sobie dobre nawyki, które będą Ci towarzyszyć...

Nawyki stanowią fundament naszej codzienności, kształtując nasz styl życia, zdrowie i stosunek do świata,...

Sprzęt AGD do kuchni – co kupić i co...

Kuchnia jest sercem każdego domu, a sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym gotowaniu...

Podłoga drewniana, laminowana i winylowa – sprawdź salon podłóg...

Podłoga jest jednym z kluczowych elementów wystroju wnętrza. Wybór odpowiedniego rodzaju podłogi ma ogromne...

Wymienne akcesoria do minikoparki: Optymalizacja efektywności w budownictwie

Minikoparki są niezwykle wszechstronnymi i przydatnymi maszynami w branży budowlanej. Ich kompaktowe rozmiary, zwrotność...

Sprawdź również