Czyszczenie kostki brukowej – poradnik

Kostka brukowa jest materiałem wytrzymałym, odpornym na zabrudzenia i łatwym w pielęgnacji. Należy jednak znać prawidłowy sposób czyszczenia, co pozwoli uniknąć tworzenia się trwałych plam i odbarwień. Szczególnie warto o tę kwestię zadbać, gdy kostka brukowa ma być wykorzystana jako podjazd do garażu i będzie tym samym narażona na zabrudzenia np. olejem silnikowym. Podpowiadamy, jak wykonać czyszczenie kostki brukowej i czym ją zaimpregnować, aby cieszyła nasze oko przez wiele lat.

Czym czyścić kostkę brukową i ją impregnować?

Pielęgnacja kostki brukowej wymaga znajomości kilku zasad postępowania z tym materiałem budowlanym – wówczas w skuteczny sposób możemy pozbyć się przebarwień, plam, mchu i po prostu utrzymać ją w dobrej kondycji przez wiele lat. Czym czyścić kostkę brukową? Wskazówki prezentujemy poniżej!

Czyszczenie kostki brukowej należy dostosować do typu zabrudzeń, z jakimi chcemy się zmierzyć. Kiedy mówimy o klasycznych zabiegach pielęgnacyjnych, wówczas zwykle wystarczają podstawowe środki czyszczące – np. woda z płynem do czyszczenia kuchni czy nawet z płynem do naczyń. Niemniej nierzadko mamy też do czynienia z bardziej intensywnymi plamami – np. powstałymi poprzez wyciek oleju z samochodu albo tłuszczu z grilla czy pozostałymi resztkami zaprawy lub cementu. Jak się z nimi uporać?

  • Mchy, trawy i porosty wyrastające ze szczelin pomiędzy kostkami to częsty problem. Odpowiednia procedura pozwoli nam usunąć mech z kostki na długo, dzięki czemu nie będziemy musieli co chwilę wyrywać go mechanicznie. Jak usunąć mech z kostki trwale i skutecznie? Sięgnijmy po domowy sposób – wyczyśćmy szczeliny między kostką wodą z octem. Wspomóc możemy się specjalną szczotką do czyszczenia szczelin, dostępną w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli szukamy silniejszych rozwiązań, możemy sięgnąć po biobójczy środek do czyszczenia kostki brukowej, jednak wówczas pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i ścisłym stosowaniu zgodnie z zaleceniem na opakowaniu.
  • Myjka ciśnieniowa sprawdzi się do czyszczenia kostki brukowej z piasku, błota i wapiennych osadów. Dzięki dużemu ciśnieniu, może również pomóc usunąć mech ze szczelin kostki.
  • Szczególnie podjazdy narażone są na zabrudzenia z oleju czy benzyny. Czym zmyć olej z kostki? Jeśli zabrudzenie jest świeże, woda z domowym detergentem powinna zdać egzamin. Przed umyciem kostki, posypmy plamę z oleju piaskiem, który wchłonie część oleju. Pamiętajmy, że im dłużej pozostawimy plamę, tym ciężej będzie zmyć olej z kostki – pamiętajmy więc o regularnej pielęgnacji naszego podjazdu.
  • Ostatnim krokiem pielęgnacji kostki brukowej jest zastosowanie impregnatu do betonu, który będzie przeciwdziałał nowym zabarwieniom i ułatwi czyszczenie kostki w przyszłości.

Impregnacja kostki brukowej

Temat impregnowania betonowej kostki brukowej dość często przewija się wśród osób, które brukiem mają wyłożony pojazd i wszelkie ścieżki w ogrodzie oraz tych, które planują takie przedsięwzięcie. Kluczowe jest, aby wybrać odpowiedni preparat. Pielęgnacja kostki brukowej obejmuje nie tylko prace czyszczenia, ale też warto pochylić się nad zabezpieczeniem jej przed przywieraniem i wnikaniem zabrudzeń czy tworzeniem się nalotów. Dobrze dobrany produkt do impregnacji kostki brukowej wzmocni też kolor kostki, a także pomoże walczyć z wyrastającym mchem i naroślami.

O czym należy pamiętać, decydując się na impregnację kostki brukowej?

    • Proces impregnacji powinniśmy rozpocząć od dokładnego umycia kostki brukowej myjką ciśnieniową, a następnie pozostawić nawierzchnię do całkowitego wyschnięcia
    • Wiek ma znaczenie. Kostka brukowa jest gotowa do impregnacji dopiero po miesiącu od opuszczenia fabryki. Sprawdźmy na palecie datę produkcji kostki przy zakupie.
    • Impregnacja kostki brukowej powinna być wykonana suchy, ale niezbyt słoneczny dzień. Impregnat do betonu nie lubi wody ani nadmiernego nasłonecznienia.

Nasz poradnik podpowiedział Ci, jak pielęgnować kostkę brukową. Troszcząc się o czystość bruku, redukując wykwity i zabezpieczając powierzchnię sprawisz, że kostka brukowa na dłużej zachowa swój świetny wygląd i optymalną kondycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj