Domowy ogródek, co warto w nim posadzić?

Każdy, kto gotuje wie, jakie znaczenie mają przyprawy w kuchni. Wzbogacają smak potraw i nierzadko nawet działają pozytywnie na zdrowe trawienie. Dlatego też w szafkach kuchennych zazwyczaj znajduje się prawdziwy magazyn najróżniejszych przypraw. Nie każdy jednak potrafi zdobyć się na mały wysiłek, który polega na hodowaniu ziół w swoim domu.

To nie jest skomplikowane

Domowy ogródek, to nie tylko szansa na wzbogacenie smaku potraw ale również na poprawienie aranżacji samej kuchni czy jadalni. Posadzenie ziół w doniczkach i ich pielęgnacja wcale nie są trudne. Zazwyczaj popularne przyprawy nie są zbyt wymagające a ich uprawa w doniczkach na oknie świetnie się udaje. Ponadto zapach i zieleń dodaje wnętrzu pozytywnej atmosfery.

Od czego zacząć?

Na początek warto wybrać miejsce. Jako, że mało która roślina nie potrzebuje światła słonecznego, to najlepszym miejscem będzie parapet okienny. W okresie, gdy na zewnątrz jest cieplej, doniczki z zasadzonymi ziołami można wystawić na balkon lub taras. Niektóre rośliny lubią warunki półcienia. Wtedy najlepszym dla nich miejscem będzie brzeg stołu, który znajduje się w pobliżu okna. Tak samo można zagospodarować kuchenną szafkę. Same doniczki nie muszą być zbyt głębokie. Większość aromatycznych ziół świetnie czuje się w pojemnikach o głębokości 20 centymetrów. Jeśli chodzi o kształt i kolor doniczek, to dowolność jest przeogromna, albowiem w handlu znaleźć można ich spory wybór.

Jakie rośliny hodować?

Wybierając ro śliny do domowego ogródka, najlepiej kierować się osobistymi preferencjami. Każdy wie, jakie smaki lubi najbardziej. Nie mniej jednak większość z nas uwielbia takie nuty smakowe jak oregano, bazylię, majeranek, kolendrę, szczypior czy też miętę. W kuchni bardzo często używana jest też pietruszka czy lubczyk. Każde z tych ziół wymaga nieco odmiennego traktowania i dobrze jest przed posadzeniem zapoznać się z zaleceniami na ten temat. Przeważnie jednak wymagają one optymalnego podlewania.

Każdy, kto ma problemy z zasypianiem, na pewno zna melisę. Jednak ziółko to, świetnie nadaje się do sałatek i deserów, gdzie poprawia ich smak. Stosunkowo nowym odkryciem jest stewia, która zastępuje cukier. Dlatego też chętnie stosowana jest przez osoby dbające o swoja sylwetkę. Dziurawiec może być ozdobą każdego okna a jednocześnie działać uspokajająco, zwłaszcza na osoby, którym nadmiar stresów negatywnie działa na układ pokarmowy. Na dodatek nie jest on szczególnie wymagający, jeśli chodzi o samą uprawę.

Powiązane wpisy

Polecane

Kominy nierdzewne w budownictwie przemysłowym

Kominy nierdzewne stanowią nieodzowny element infrastruktury w budynkach przemysłowych, zapewniając nie tylko skuteczne odprowadzanie...

Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

Narożniki do salonu to jeden z tych elementów wyposażenia, który łączy w sobie funkcjonalność...

Czystość na nowym poziomie — dlaczego odkurzacze myjące podłogę...

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne obowiązki, ale...

Innowacyjne kształty, tradycyjne korzenie: meble Fameg w nowej odsłonie

Fameg, ceniony producent mebli, nieustannie kreuje innowacyjne kształty, pozostając jednocześnie wiernym tradycji stolarskiej. To...

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Sprawdź również