Domy szkieletowe – przyszłość budynków jednorodzinnych?

Od wieków drewno było podstawowym budulcem domów jednorodzinnych. W późniejszym czasie modne stały się budynki murowane, a tani, łatwo dostępny i ergonomiczny materiał jakim jest drewno chwilowo odszedł w niepamięć. Dziś znów wraca do łask, stając się przyszłością budynków jednorodzinnych.

Szkieletowa historia

W środkowoeuropejskich warunkach drewniane domy budowano od tysiącleci. Najpierw przez stulecia były to domy z bali. Potem, dzięki rozwojowi techniki budowlanej pojawiły się konstrukcje szkieletowe, w tym najpopularniejszy – pruski mur.

Przełom technologiczny nastąpił w XIX wieku, kiedy pierwszy raz zastosowano rewolucyjne rozwiązanie konstrukcyjne zwane „konstrukcją balonową”. Jego innowacyjna metoda spowodowała znaczne oszczędności w materiałach i czasie budowy.

Od tamtej pory technologia bardzo się zmieniała. Pierwsze domy szkieletowe nie posiadały izolacji cieplnej na odpowiednim poziomie i nie zawsze były dobrze wykonane. Minęło jednak ponad 100 lat, a obecnie drewniane domy cieszą się dużą trwałością i często mają lepsze charakterystyki termiczne niż domy murowane.

Nowoczesne technologie

Cały dom jest wielkim izolatorem. Drewniany szkielet wypełnia wełna izolacyjna, wciśnięta między kilka warstw folii i desek lub płyt OCB, które zapewniają znakomitą izolację cieplną. Pozwala to ograniczyć wydatki na ogrzewanie, zwłaszcza jeśli w domu zainstaluje się ekologiczne systemy grzewcze. Nie bez powodu w końcu konstrukcje szkieletowe cieszą się zainteresowaniem w zimnych krajach, takich jak Kanada, Szwecja czy Norwegia (stąd domy kanadyjskie i domy skandynawskie).

Niezaprzeczalną zaletą domów szkieletowych jest krótki czas budowy. Wszystko dzięki temu, że prócz wylewki, w zasadzie nie trzeba wykonywać żadnych mokrych prac. W dodatku obecnie domy szkieletowe buduje się z elementów prefabrykowanych, które składa się na miejscu budowy. Dzięki temu dom o powierzchni ponad 100 m. kw. można wykończyć pod klucz w zaledwie trzy miesiące.

Nowoczesne technologie powodują, że współczesne domy szkieletowe są nie tylko tańsze w budowie, ale także mniej kosztuje ich codzienne utrzymanie. Przy rosnących cenach nieruchomości i coraz większych kosztach utrzymania, domy szkieletowe jawią się więc najlepszym rozwiązaniem i przyszłością indywidualnego budownictwa jednorodzinnego. Z tego powodu ich popularność w Polsce z roku na rok ciągle rośnie.

Bibliografia:

https://wpwinvest.pl/artykuly/domy-szkieletowe/kanadyjskie-domy-szkieletowe-swietlana-perspektywa-budownictwa

https://wpwinvest.pl/artykuly/domy-szkieletowe/technologia-szkieletowa-trend-przyszlosci

https://wpwinvest.pl/artykuly/domy-szkieletowe/domy-szkieletowe-fakty-i-mity