Meble tapicerowane to szczególny rodzaj wyposażenia domowego, o który trzeba dbać na co dzień, a nie tylko od tzw. święta. Dzięki temu przedłuża się ich żywotność oraz ładny wygląd. O tym, jak je czyścić i czego w tym celu używać podpowiadamy w poniższym artykule.
Jak czyścić meble tapicerowane?
Meble wykonane ze specjalnych tkanin obiciowych wymagają odpowiedniej pielęgnacji a powstałe plamy i zabrudzenia, należy usuwać szybko, za pomocą ściereczki namoczonej w wodzie. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba je dokładnie odkurzyć, a sposób czyszczenia powinien być uzależniony od warunków wskazanych przez producenta. Meble tapicerowane, np. sofy i narożniki z różnymi obiciami wyszukasz online, a przy każdej ofercie znajdziesz ich specyfikację. Jeśli mebel jest wyjątkowo zabrudzony wówczas lepiej zgłosić się do firmy sprzątającej, gdyż działając na własną rękę, można go trwale zniszczyć. Ręczne pranie nie zawsze się sprawdza i mogą powstać plamy lub przebarwienia. Do czyszczenia można używać domowych środków lub tych specjalistycznych. Wszystko bowiem zależy od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest mebel.
Jaki materiał najłatwiejszy w czyszczeniu?
W przypadku tapicerki bawełnianej najprostszym sposobem jest użycie specjalnej pianki. Aby upewnić się, że materiał dobrze na nią zareaguje, trzeba wcześniej wykonać próbę. Na niewielkim fragmencie, najlepiej w mało widocznym miejscu, nałóż małą ilość pianki i zobacz, co będzie się działo. Jeśli wszystko będzie dobrze, wówczas mebel dokładnie odkurz, nałóż zakupiony środek i odczekaj godzinę. Po tym czasie usuń preparat białą ściereczką do momentu aż przestanie się ona brudzić. Uważaj z ilością, ponieważ zbyt duża może przedostać się do wypełnienia mebla. Jeśli tak się zdarzy, wtedy osusz nasiąknięte miejsce suszarką do włosów letnim strumieniem.
Najdelikatniejszym materiałem i wymagającym szczególnego podejścia jest aksamit, który należy wyczyścić roztworem zimnej wody i amoniaku. Do 1 litra wody dodaj 2 łyżki amoniaku, a materiał czyść zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Następnie miękką szczoteczką wyczesz włosie, a sklejone włoski osusz suszarką.
Czyszcząc tapicerkę z weluru, lepiej skorzystaj ze środków specjalnie do tego przeznaczonych. Po jej odkurzeniu nałóż preparat wskazany przez producenta i poczekaj, aż wchłonie. Czas uzależniony jest od intensywności zabrudzenia. Przy zwykłym odświeżeniu mebla wystarczą maksymalnie 2 godziny, natomiast przy trudniejszych plamach czas wydłuża się nawet do 5 godzin.
Meble skórzane pokryte są fabrycznie impregnatem, jednak ten zużywa się w miarę użytkowania a ich żywotność uzależniona jest również od ogólnych warunków panujących w danym pomieszczeniu. Wysoka temperatura, suche powietrze, wystawienie na działanie słońca padającego na mebel znacznie przyspiesza proces niszczenia. Dlatego lepiej postawić je dalej od okna a obok umieścić nawilżacz powietrza. Podobnie jak ludzka skóra, ta również wymaga stosownej pielęgnacji. Konkretna konserwacja nie powinna odbywać się rzadziej niż do 3 razy w roku. Do czyszczenia skórzanych mebli najbezpieczniej używać preparatów dedykowanych skórom meblowym jednak dopuszczalne jest korzystanie z domowych środków. Do pozbycia się nagromadzonego tłuszczu, używaj tylko i wyłącznie roztworu z letniej wody i płynu do mycia naczyń. Czyść partiami okrężnymi ruchami, zaczynając od siedziska. Nanoś tylko niewielką ilość płynu, aby nie przemoczyć tkaniny. Po skończeniu czyszczenia wytrzyj materiał ręcznikiem typu frotte lub innym miękkim materiałem.