Zalanie mieszkania to zawsze przykre wydarzenie dla jego właścicieli. Gdy jednak do niego dojdzie trzeba szybko zareagować i szukać rozwiązań, dzięki którym będzie można w skuteczny sposób minimalizować skutki takiego zalania. Z jednej strony wizja szkód, z drugiej konieczność ich usunięcia, z trzeciej walka z ubezpieczycielem, by w końcu wypłacił odszkodowanie. Niezależnie od skali zniszczeń pierwszym krokiem powinno być osuszenie mieszkania. Bez tego wykonywanie prac remontowych nie ma sensu, ponieważ wilgoć i tak ponownie zacznie się pojawiać i zniszczy wyremontowane mieszkanie. Zaczynamy więc od osuszania budynku – warto więc zastanowić się jak tego skutecznie dokonać.
Jak zadbać o osuszenie budynku po zalaniu?
Zalanie mieszkania to zawsze poważny kłopot, jednak w takiej sytuacji nie ma czasu na użalanie się tylko należy zacząć działać. Jeśli zalanie przydarz się latem to można posiłkować się otwarciem okien i drzwi, w domu jednorodzinnym wspierać się można ogrzewaniem i oczekujemy aż mury wyschną. Jeśli jednak pogoda jest deszczowa, pora jesienna czy zimowa to nie mamy na to szans. W naszym krajowym klimacie suszenie ścian naturalnymi metodami jest mało efektywne. W takiej sytuacji chcą osuszyć mieszkanie po zalaniu musimy wspierać się nowoczesnymi urządzeniami. Z pomocą przychodzą nam osuszacze.
Usuwamy wilgoć ze ścian
Szczególnie ściany narażone są na poważne skutki zalania. Woda absorbowana jest przez ściany, które stają się wilgotne. Chcąc usunąć wilgoć możemy użyć osuszaczy powietrza, które będą odpowiadać za absorbowanie wilgoci ze ścian. Osuszacze następnie wodę skraplają do specjalnego zbiornika, albo usuwają na zewnątrz w formie pary wodnej kanałami wentylacyjnymi. W zależności od wielkości pomieszczenia, stopnia zalania, grubości i rodzaju ścian należy dobrać odpowiednią moc osuszacza. W trakcie osuszania można się także wspierać wentylatorami, które dodatkowo będą powodowały cyrkulację powietrza i tym samym będzie można przyspieszyć cały proces osuszania zmniejszając również liczbę stosowanych osuszaczy. Dostępne na rynku osuszacze to efektywne urządzenia, które świetnie poradzą sobie z osuszaniem ścian. Trzeba jednak liczyć się z tym, że to urządzenia, które są drogie i dlatego najlepiej zdecydować się bądź to na ich wynajem, bądź też skorzystać z usług specjalistycznych firm, które zajmują się osuszaniem.
Usuwanie wilgoci z podłogi
Zdecydowanie większym problemem będzie usunięcie wody, która znalazła się pod podłogą. Jeśli woda dostała się pod strop, do styropiany to nie ma możliwości odparowania. Powoduje uszkodzenia, sprawia że namnażają się grzyby. Woda swobodnie przenika przez strop i pojawia się na ścianach. Ściany przy podłodze stają się wilgotne, uszkodzone są panele, parkiet, listwy przypodłogowe. Wilgoć powoduje rozwój grzybów i pleśni a to objawia się czarnymi plamkami na ścianach. Najbardziej skutecznym sposobem na suszenie będzie skucie szlichty i wymiana styropianu, który absorbował wodę. Jednak to skomplikowane działania wymagające dużej ilości prac. Inną metodą przy zalanym mieszkaniu może być wykorzystywanie sprzętów, które będą wtłaczać w styropian suche powietrze. W tym przypadku konieczne będzie wykonanie kilku otworów w posadzce. Wykonanie prac w ten sposób pozwoli jednak na osiągniecie pozytywnych efektów i nie będzie trzeba wymieniać styropianu i dokonywać nowej wylewki. Osuszanie mieszkania po zalaniu zarówno w przypadku ścian jak i podłogi wymaga przede wszystkim czasu. Warto więc zaraz po zalaniu rozpocząć proces suszenia i wykorzystać na to czas, w którym ubezpieczyciel będzie procedował wypłatę odszkodowania.