Jak wyczyścić roletę dzień-noc bez ryzyka uszkodzenia?

Na samym początku należy wspomnieć, że nowoczesne tkaniny do rolet dzień-noc pokryte są elektrostatycznym impregnatem, dzięki czemu nie osiada na nich zbyt wiele kurzu, czy innych drobnoustrojów. Warto od czasu do czasu przeczyścić osłony okienne, gdyż zapewni im to absolutną czystość i estetykę.

Jak oczyścić roletę dzień-noc z kurzu?

Jednym z najszybciej zauważalnych zanieczyszczeń jest oczywiście kurz. W przypadku rolet, pomimo impregnowania materiałów, jest dokładnie tak samo. Na szczęście czyszczenie rolet dzień-noc z kurzu jest naprawdę proste. Nie potrzebujemy żadnych specjalnych środków chemicznych ani nawet wody. Wystarczy, że przetrzemy roletę średnio raz w tygodniu suchą, miękką ściereczką (najlepiej z mikrofibry) lub puszystą miotełką do kurzu, by pozbyć się niechcianych cząstek stałych. Róbmy to delikatnymi ruchami, by nie wepchnąć zanieczyszczenia głębiej w materiał. Jeszcze wygodniejszą i nieniosącą ryzyka wepchnięcia kurzu formą jest użycie odkurzacza na niskich obrotach; najlepiej końcówką ze szczotką.

Najbezpieczniejsze oczyszczanie rolet dzień-noc z plam

Rolety, jak każdy inny materiał, mogą ulegać przebarwieniu. Jeżeli żółknięcie np. w przypadku obecności dymu tytoniowego w znaczący sposób zabarwiło tkaninę, to najlepszym wyjściem jest wymiana jej na nową. Jeśli chodzi o samodzielne czyszczenie, to należy być ostrożnym, gdyż szorowanie nie tylko rozprowadzi plamę na większą powierzchnię, ale także może uszkodzić pasy rolety.

Co w przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia?

Jednymi z zanieczyszczeń, z którymi ciężko poradzić sobie samemu, może być na przykład poplamienie rolety markerem czy pisakiem – historia, którą zna każdy rodzic małego dziecka. Trudne plamy na roletach dzień-noc będą wymagały silniejszych detergentów. W takiej sytuacji najlepiej powierzyć materiał specjaliście, samodzielne dobieranie chemii może narazić materiał na odbarwienie, odkształcenie czy nawet podziurawienie. Jeśli nie posiadamy budżetu na zakup nowych rolet dzień-noc, dobrym rozwiązaniem będzie oddanie zabrudzonych osłon do serwisu, w którym zostaną one doprowadzone do pierwotnego stanu. Oczywiście należy liczyć się z tym, że w przypadku dużego stopnia zabrudzenia nie będzie możliwa odnowa i jedynym wyjściem będzie zakup nowych rolet do pomieszczenia.

Najważniejsze jest to, by pamiętać o regularnym czyszczeniu. Unikniemy w ten sposób osiadania drobnych zanieczyszczeń wewnątrz materiału, czym zdecydowanie przedłużymy ich żywotność i jednocześnie zadbamy o zdrowie swoje oraz domowników. Warto również już podczas zakupu pomyśleć o materiale, który będzie odporny na zanieczyszczenia i nie będzie wymagał aż tak dużych nakładów pracy jeśli chodzi o konserwację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj