Jak wykonać skuteczną izolację kominka?

Kominek poza tym, że idealnie sprawdza się w każdej aranżacji wnętrza nadając funkcję dekoracyjną to dodatkowo pełni najważniejszą rolę jaką jest ogrzewanie pomieszczenia. Aby był wydajny, musi zostać prawidłowo wykonana jego izolacja. Przede wszystkim należy wybrać do tego odporny na działanie wysokich temperatur materiał. Jak wykonać izolacje kominka, aby była ona w pełni bezpieczna i skuteczna?

Ważne informacje na temat izolacji kominka i potrzebnych materiałów

Materiały izolacyjne muszą być wysokotemperaturowe. Ponadto powinny cechować się niską akumulacją ciepła jak również małą termiczną przewodnością. Izolacja kominka powinna być uwzględniona już podczas jego projektowania.

Wykonując izolację trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe produkty, jak np. silikonowo-wapienna płyta izolacyjna, dzięki której można uzyskać więcej miejsca. Ten produkt jest nie tylko niepalny, ale także w pełni bezpieczny dla zdrowia. Można go wykorzystać do izolacji bocznych ścianek kominka. Wychodzi na to, że w praktyce wykonanie izolacji kominka jest złożonym procesem. Należy go wcześniej dokładnie przeanalizować i wybrać odpowiednie miejsce na jego umieszczenie w budynku.

Więcej ważnych informacji na temat znajdziesz na blogu Promattop: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45411/jak-wykonac-skuteczna-izolacje-kominka/.

Izolacja kominka – krok po kroku

Na początku należy zaizolować tylną ścianę kominka, ponieważ ona będzie mieć największy kontakt z ciepłem. Płyty przykleja się do ściany klejem. Zastosowany aluminiowy ekran odbija ciepło, a gorące powietrze jest zatrzymane we wnętrzu komory kominka przez co powietrze zostanie rozmieszczone w pomieszczeniu.

Na łączeniu płyt trzeba zastosować samoprzylepną aluminiową taśmę, która posiada wysokotemperaturowe właściwości. Między kominkowym wkładem i płytami zaleca się, aby zachować 4 cm odstęp. Po tym jak zainstaluje się dolne części kominka, wystarczy zamontować stalowe profile oraz obudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty w stelażu muszą być bardzo dokładnie ułożone, a łączenia samoprzylepną taśmą aluminiową uszczelnione. Na koniec wystarczy zamontować pozostałe akcesoria jak np. kratki wentylacyjne itp.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

Narożniki do salonu to jeden z tych elementów wyposażenia, który łączy w sobie funkcjonalność...

Czystość na nowym poziomie — dlaczego odkurzacze myjące podłogę...

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne obowiązki, ale...

Innowacyjne kształty, tradycyjne korzenie: meble Fameg w nowej odsłonie

Fameg, ceniony producent mebli, nieustannie kreuje innowacyjne kształty, pozostając jednocześnie wiernym tradycji stolarskiej. To...

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Jak wypracować sobie dobre nawyki, które będą Ci towarzyszyć...

Nawyki stanowią fundament naszej codzienności, kształtując nasz styl życia, zdrowie i stosunek do świata,...

Sprawdź również