Jak wykonać skuteczną izolację kominka?

Kominek poza tym, że idealnie sprawdza się w każdej aranżacji wnętrza nadając funkcję dekoracyjną to dodatkowo pełni najważniejszą rolę jaką jest ogrzewanie pomieszczenia. Aby był wydajny, musi zostać prawidłowo wykonana jego izolacja. Przede wszystkim należy wybrać do tego odporny na działanie wysokich temperatur materiał. Jak wykonać izolacje kominka, aby była ona w pełni bezpieczna i skuteczna?

Ważne informacje na temat izolacji kominka i potrzebnych materiałów

Materiały izolacyjne muszą być wysokotemperaturowe. Ponadto powinny cechować się niską akumulacją ciepła jak również małą termiczną przewodnością. Izolacja kominka powinna być uwzględniona już podczas jego projektowania.

Wykonując izolację trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe produkty, jak np. silikonowo-wapienna płyta izolacyjna, dzięki której można uzyskać więcej miejsca. Ten produkt jest nie tylko niepalny, ale także w pełni bezpieczny dla zdrowia. Można go wykorzystać do izolacji bocznych ścianek kominka. Wychodzi na to, że w praktyce wykonanie izolacji kominka jest złożonym procesem. Należy go wcześniej dokładnie przeanalizować i wybrać odpowiednie miejsce na jego umieszczenie w budynku.

Więcej ważnych informacji na temat znajdziesz na blogu Promattop: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45411/jak-wykonac-skuteczna-izolacje-kominka/.

Izolacja kominka – krok po kroku

Na początku należy zaizolować tylną ścianę kominka, ponieważ ona będzie mieć największy kontakt z ciepłem. Płyty przykleja się do ściany klejem. Zastosowany aluminiowy ekran odbija ciepło, a gorące powietrze jest zatrzymane we wnętrzu komory kominka przez co powietrze zostanie rozmieszczone w pomieszczeniu.

Na łączeniu płyt trzeba zastosować samoprzylepną aluminiową taśmę, która posiada wysokotemperaturowe właściwości. Między kominkowym wkładem i płytami zaleca się, aby zachować 4 cm odstęp. Po tym jak zainstaluje się dolne części kominka, wystarczy zamontować stalowe profile oraz obudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty w stelażu muszą być bardzo dokładnie ułożone, a łączenia samoprzylepną taśmą aluminiową uszczelnione. Na koniec wystarczy zamontować pozostałe akcesoria jak np. kratki wentylacyjne itp.

Powiązane wpisy

Polecane

Fototapeta na wymiar do pokoju dziecka – doskonała odmiana...

Chcesz zaskoczyć swoje dziecko? Fototapeta z tygrysem lub inna na ścianę! Nie od dziś wiadomo,...

Skuteczne sposoby zabezpieczenia przed osuwaniem się gruntu

Osuwanie się gruntu jest problematyczne, ale też niebezpieczne. Jednak z powodu konieczności budowy dróg...

Kanapy narożne – elegancja i wygoda

Kanapy narożne to uniwersalne rozwiązanie do salonu, które sprawdzi się zarówno w stylistyce nowoczesnej,...

Czym wyróżnia się dżersej bawełniany? Właściwości materiału.

Dżersej bawełniany jest jedną z częściej wykorzystywanych tkanin w przemyśle odzieżowym. Można uszyć...

Tanie i ekologiczne ogrzewanie? Postaw na pellet!

Pellet to czyste, odnawialne źródło energii, które jest łatwe w przechowywaniu. Na dodatek pozostaje...

Jak zaaranżować tras?

Taras to idealne miejsce do odpoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi na powietrzu. Taras jest...

Sprawdź również