Jaki piekarnik do zabudowy kupić?

Piekarnik to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Dlatego przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry, które wpływają na wydajność urządzenia, a także komfort użytkowania. Jak wybrać piekarnik do zabudowy?

W sklepach natkniemy się na ponad dwa tysiące modeli piekarników do zabudowy. Który z nich powinien zagościć w naszym domu? Pomagamy dopasować sprzęt do naszych potrzeb i wybrać optymalny piekarnik do naszej kuchni.

Piekarnik elektryczny czy gazowy?

Podstawowe pytanie na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed kupnem piekarnika to rodzaj zasilania. Piekarniki elektryczne są znacznie popularniejszym rozwiązaniem i będziemy mieli dużo większy wybór. Modele elektryczne posiadają też znacznie bogatsze wyposażenie i więcej funkcji. Często jednak gaz bywa tańszy niż prąd, stąd w dłuższej perspektywie piekarnik gazowy może okazać się bardziej ekonomicznym wyborem. Niektórzy wskazują też różnice w smaku potraw przygotowywanych w piekarniku elektrycznym w porównaniu do gazowego odpowiednika. Jest to jednak mit, którego nie warto utrwalać.

Sposób czyszczenia piekarnika

Nikt nie lubi szorować piekarnika i walczyć ze zwęglonymi resztkami jedzenia w komorze. Dlatego sposób czyszczenia piekarnika to jeden z kluczowych aspektów, jakimi warto kierować się przy wyborze optymalnego modelu. Do wyboru mamy:

  • emalię – łatwo ją wyczyścić ręcznie, a dzięki temu że jest śliska, kawałki żywności szybko usuniemy z jej powierzchni. Niemniej w przypadku emalii jesteśmy zdani na siłę własnych mięśni;
  • czyszczenie parowe – wykorzystanie pary znacznie ułatwia wyczyszczenie piekarnika. Do specjalnego pojemnika wlewamy około 0,5 litra wody, a następnie wybieramy program czyszczenia. Woda paruje pod wpływem temperatury, co działa na zabrudzenia jak zamaczanie naczynia przed właściwym myciem. Możemy wtedy bez wysiłku pozbyć się wszelkich zabrudzeń;
  • czyszczenie katalityczne – boki i tylna ściana piekarnika wyłożone są szorstką powierzchnią wkładów katalitycznych. Czyszczenie polega na nagrzaniu urządzenia do bardzo wysokiej temperatury, w efekcie czego brud zwęgla się i kruszeje. Minusem tego rozwiązania jest konieczność wymiany wkładów, których koszt waha się od 100 do nawet 400 zł;
  • czyszczenie pyrolityczne – działanie podobne do czyszczenia katalitycznego, jednak bez konieczności wymiany wkładów. Pyrolizę poleca się zwłaszcza miłośnikom mięs z piekarnika. Piekarniki działające w ten sposób to zazwyczaj najwyższej jakości konstrukcja ze wzmocnioną szybą przednią i solidną, stalową zabudową.

Po więcej rad dotyczących wyboru piekarnika do zabudowy odsyłamy do wyczerpującego artykułu Ole Ole, dostępnego na stronie https://www.oleole.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-piekarnik-do-zabudowy-kupic-.bhtml.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj