Garaż miejsce często traktowane po macoszemu od strony oświetlenia. Zazwyczaj tą przestrzeń na samym końcu poważnie traktujemy w zakresie odpowiedniego światła. Kończąc budowę domu w garażu zazwyczaj montujemy żarówki i oprawy, które pozostały nam i nie wiemy co z nimi zrobić. Jeśli nadszedł czas na montaż dobrego oświetlenia w Twoim garażu zapraszamy do lektury naszego artykułu. Mamy nadzieję, że będzie bardzo pomocny.
Jakie powinny być lampy do garażu
Oświetlenie do garażu można rozpatrywać w kilku aspektach uzależnionych od przeznaczenia przestrzeni. Są osoby, które traktują garaż wyłącznie jako miejsce na samochód. Jednak takich osób jest coraz mniej. W garażu często przeprowadzane są drobne prace warsztatowe, rozwijamy swoje zdolności majsterkowania, przechowujemy przeróżne rzeczy na które w głównej kubaturze domu często nie ma miejsca. Na pewno wiele z Was montuje na ścianie rowery, które ciężko „upchać w okresie zimowym na strychu. Być może macie swój kącik na opony i narzędzia. A może Wasza żona na półkach trzyma żywność, jeśli w przykuchennej spiżarni zabraknie przestrzeni.
Jednak przeróżne przeznaczenia garażu mają kilka wspólnych wymogów w zakresie lamp do garażu:
- dostateczna moc,
- oszczędność energii elektrycznej,
- konstrukcja umożliwiające swobodne przemieszczanie się po garażu,
- łatwy i bezproblemowy montaż,
- prosty sposób wymiany źródła światła.
Lampy LED do garażu
Współczesne technologie naturalnie skłaniają nas do rozważenia zastosowania garażowych lamp LED. Są to nowoczesne źródła światła, które działają bardzo długo i przy tym pobierają stosunkowo niskie wartości prądu. jest to tym ważniejsze, iż koszty energii elektrycznej ciągle rosną. Na szczególną uwagę zasługują plafony LED, czyli lampy z mlecznym kloszem, zawierające najczęściej ekonomiczne źródło światła w postaci paska z diodami. Lekka, ekonomiczna, łatwa w montażu i przy okazji niedroga – taka jest lampa LED do garażu w postaci plafonu.
Jaka moc lamp do garażu
Zalecana moc lamp do garażu zależy od tego co mamy w planach w nim robić. Poniżej przykładowe moce uzależniony od przeznaczenia przestrzeni garażowej:
- Parkowanie samochodu – zalecamy około 20-30W mocy LED na jedno stanowisko, lub około 60-80W tradycyjnego źródła światła,
- W przypadku prac warsztatowych i majsterkowania moc światła oczywiście musi być większa – około 2-3W mocy LED na jeden metr kwadratowy stanowiska pracy, najlepiej zastosować barwę zimną lub neutralną,
- Masz zakamarki, czy półki, które chcesz oświetlić ? Polecamy plafony LED montowane na ścianach i przenośne źródła światła.
Jaka barwa lamp do garażu
W zakresie Lamp LED do garaż masz opcję wyboru barwy światła. Najbardziej uniwersalna jest neutralna barwa oświetlenia do garażu. Oscyluje ona w zakresie 4000-4500 Kelwinów. Tak naprawdę, jeśli używasz garażu wyłącznie do parkowania auta, to nie ważne jaką barwę wybierzesz. Pamiętaj tylko, że barwa ciepła jest słabsza od neutralnej i od najmocniejszej – zimnej. Jeśli nie lubisz mocnego i bardzo białego światła, po prostu wybierz neutralną najbardziej zbliżoną do światła dziennego. Do prac warsztatowych często wybiera się najmocniejszą zimną (powyżej 6000K).
Lampa przed garaż
Myśląc o lampach do garażu nie zapomnieć należy o odpowiednim oświetleniu wjazdu. W tym celu znakomicie sprawdzą się naświetlacze bądź halogeny w wersji z czujnikiem ruchu. To zautomatyzowane źródło światła skutecznie wskaże drogę przez bramę garażową do środka po zmroku. Takie samo rozwiązanie można także zastosować wewnątrz garażu. Pomoże to w oświetleniu już w środku, dzięki czemu nie musimy wychodzić z samochodu żeby zapalić stałe lampy garażowe.