Na co zwrócić uwagę podczas kupowania poduszki?

Dla jakości snu poduszka ma znaczenie równie duże, co materac. Jak jednak wybrać poduszkę odpowiednią do swoich potrzeb?

Na komfort snu wpływa nie tylko jakość materaca, warunki panujące w sypialni czy nasza dieta. Przy poszukiwaniu przyczyn niewyspania często zapominamy o roli, którą w regeneracji organizmu odgrywa poduszka. Dobór nieodpowiedniej może skutkować między innymi bólem kręgosłupa na odcinku szyjnym, uczuciem zmęczenia po przebudzeniu, chrapaniem i świszczącym oddechem, migrenami lub drętwieniem rąk. Jak jednak uniknąć podobnych problemów? Na co zwrócić uwagę przy kupnie poduszki, by ta zapewniła nam komfortowy i zdrowy sen?

Po pierwsze: właściwy rozmiar

Znaczenie mają zarówno szerokość i długość poduszki, jak i jej wysokość. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, wymiary poduszki powinny być dobrane do wielkości łóżka oraz wzrostu i szerokości ramion użytkownika. Poduszki dla dzieci najczęściej spotyka się w rozmiarach od 40×60 do 50×50. Poduszki dla dorosłych nie powinny być zaś szersze od materaca lub jego połowy (jeżeli śpimy z partnerem). Pamiętajmy też, że zbyt szeroka poduszka może przyczyniać się do bólu barków.

Po drugie: odpowiednia miękkość

Miękkość powinna być dopasowana przede wszystkim do naszych upodobań. Jeśli zależy nam na bardzo miękkiej poduszce, wybierzmy model z przewagą puchu. W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem będzie poduszka z pierzem.

Po trzecie: dobre materiały

Jeśli chodzi o naturalne materiały wypełnienia poduszki, największe znaczenie mają:

  • puch gęsi – wyróżnia się dużą elastycznością, dzięki której wypełnione nim poduszki idealnie dopasowują się do ciała;

  • pierze gęsie – jest mniej elastyczne, ale dostępne w bardziej przystępnych cenach;

  • pierze kacze – najtańszy wśród wszystkich naturalnych materiałów do wypełnienia;

  • półpuch – łączy w sobie elastyczność zbliżoną do puchu z niską ceną.

Po czwarte: unikanie alergenów

Przy wyborze poduszki zwróćmy uwagę też na materiał, z którego wykonano inlet. Jego jakość ma spore znaczenie dla ograniczenia przemieszczenia się alergenów. By zapewnić sobie zdrowy sen, warto więc wybierać poduszki z inletem wysokogatunkowej bawełny, batystu bawełnianego, satyny bawełnianej lub innych tkanin cechujących się gęstym splotem.

Po piąte: dobra poszewka

Nie zapominajmy również o poszewkach. Ich wymiary powinny być idealnie dopasowane do rozmiaru poduszki. Znaczenie ma też materiał – największą wygodę zagwarantują tkaniny z dużą zawartością naturalnych surowców. Jeśli nie chowamy pościeli na dzień do pojemnika lub kanapy, warto ponadto zdecydować się na poszewki dekoracyjne.

Powiązane wpisy

Polecane

Kominy nierdzewne w budownictwie przemysłowym

Kominy nierdzewne stanowią nieodzowny element infrastruktury w budynkach przemysłowych, zapewniając nie tylko skuteczne odprowadzanie...

Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

Narożniki do salonu to jeden z tych elementów wyposażenia, który łączy w sobie funkcjonalność...

Czystość na nowym poziomie — dlaczego odkurzacze myjące podłogę...

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne obowiązki, ale...

Innowacyjne kształty, tradycyjne korzenie: meble Fameg w nowej odsłonie

Fameg, ceniony producent mebli, nieustannie kreuje innowacyjne kształty, pozostając jednocześnie wiernym tradycji stolarskiej. To...

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Sprawdź również