Odśnieżanie wokół domu, jak robić to sprawniej?

Odśnieżanie terenu wokół domu, nigdy nie należało do najprzyjemniejszych zadań. Zwykle traktowaliśmy to jak przykry i uciążliwy obowiązek. Jednak są pewne proste, sprawdzone sposoby, by odśnieżanie stało się sprawniejsze i szybsze. Jak sprawniej odśnieżać tereny wokół domu?

Odpowiednie narzędzia

Zwykle wydaje się to bardzo proste, jednak wybór łopat do odśnieżania jest duży, a każda z nich różni się chociażby małym detalem. Warto dokładnie się zastanowić jaki sprzęt powinniśmy wybrać. Kiedy mamy to odgarnięcia niewielką ilość śniegu najlepiej sprawdzi się po prostu szczotka. Jeśli nasza nawierzchnia wykończona jest płytami betonowymi, warto wybrać plastikową szuflę. Jeśli jednak decydujemy się na trwalsze i wytrzymalsze produkty np. stalowe lub z aluminium, koniecznie powinny one posiadać gumową nakładkę.

Odpuśćmy sól

Często posypujemy powierzchnie solą, gdyż może zalegać pod nią lód. Jednak roztwór soli znacznie utrudnia odśnieżanie. Może on powodować uszkodzenia w gładkiej nawierzchni, niszczyć sprzęt odśnieżający, a także obuwie osoby pracującej. Lepszym sposobem będzie odpuszczenie posypywania lub wykorzystania w tym celu piachu. Dzięki temu narzędzia nie będą napotykać przeszkód w postaci chropowatej, uszkodzonej nawierzchni, a odśnieżanie pójdzie nam znacznie szybciej.

Parametry techniczne nawierzchni

Z reguły nie zwracamy uwagi na to czym i jaką nawierzchnię odśnieżamy. Wbrew pozorom, ma to duże znaczenie w przypadku sposobów usuwania śniegu. Jeśli nasza powierzchnia posiada drewniane elementy, powinniśmy obchodzić się z nią szczotką o twardym włosiu. W przeciwnym razie szufle będą zahaczały o łączenia między belkami, a także uszkodzą drewno. W przypadku betonu lub płyt betonowych, warto podnieść ich odporność na mróz specjalnymi preparatami. Dzięki temu śnieg nie będzie tworzył warstwy lodowej, która znacznie utrudnia odśnieżanie. Nie będzie on też przyczepiał się do nawierzchni i na niej zastygał. Do odśnieżania betonowych nawierzchni, wybierzmy szuflę. Najlepiej plastikową, jeśli już mamy aluminiową zadbajmy o to, by była zakończona gumową lub kauczukową nakładką.

Powiązane wpisy

Polecane

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Jak wypracować sobie dobre nawyki, które będą Ci towarzyszyć...

Nawyki stanowią fundament naszej codzienności, kształtując nasz styl życia, zdrowie i stosunek do świata,...

Sprzęt AGD do kuchni – co kupić i co...

Kuchnia jest sercem każdego domu, a sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym gotowaniu...

Podłoga drewniana, laminowana i winylowa – sprawdź salon podłóg...

Podłoga jest jednym z kluczowych elementów wystroju wnętrza. Wybór odpowiedniego rodzaju podłogi ma ogromne...

Wymienne akcesoria do minikoparki: Optymalizacja efektywności w budownictwie

Minikoparki są niezwykle wszechstronnymi i przydatnymi maszynami w branży budowlanej. Ich kompaktowe rozmiary, zwrotność...

Sprawdź również