Rekuperacja. Oszczędności na ogrzewaniu to tylko jedna z zalet!

Chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? A może budujesz nowy dom i musisz spełnić wymogi obowiązujące od 2021 roku nazywane tzw. Standardem WT 2021? W obu tych przypadkach rekuperacja będzie najlepszym rozwiązaniem!

Rekuperator powietrza to urządzenie, które pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać ciepło, które wytworzyliśmy by ogrzać powietrze w domu. W przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej nie jest to możliwe – straty ciepła są duże, a energia cieplna uchodzi z domu wraz ze zużytym powietrzem.

Jak działa rekuperacja?

W procesie rekuperacji powietrze zewnętrzne jest pobierane za pomocą czerpni przez wentylator, a następnie przekazywane do wymiennika ciepła, gdzie jest podgrzewane ciepłem „odebranym” ze zużytego powietrza.-. Oba strumienie powietrza, nawiewane i usuwane, nie mieszają się. Dodatkowo powietrze z zewnątrz jest filtrowane co sprawia, że zatrzymywane są zanieczyszczenia.

Czy warto zainstalować rekuperator?

Wentylacja z rekuperacją dzięki swojej zasadzie działania pozwala obniżyć wydatki na ogrzewanie nawet do 40 procent. Fakt, że urządzenie zasilane jest energią elektryczną nie powoduje znacznego jej zużycia– jest pomijalnie małe w porównaniu z ilością energii grzewczej, którą oszczędzamy w procesie rekuperacji. Do ogrzania powietrza z zewnątrz rekuperator wykorzystuje prawie całe ciepło ze strumienia wywiewanego!

Oprócz oszczędności rekuperator zwiększa też komfort domowników i poprawia jakość powietrza w domu. Przy rekuperacji mniej jest kurzu, szkodliwych dla zdrowia cząstek pyłu PM 2.5 i PM 10, a także zarodników pleśni i grzyba oraz – w przypadku dodatkowych filtrów – wirusów i bakterii. W powietrzu jest też mniej dwutlenku węgla.

To jednak wciąż nie wszystkie zalety rekuperacji. Kolejna dotyczy budynków budowanych od 2021 roku, które muszą spełniać wymagania określane jako WT 2021. WT 2021 określa m.in. dopuszczalną wartość współczynnika Ep czyli zapotrzebowania budynku na ciepło. Rekuperacja pozwala zmniejszyć współczynnik Ep nawet o 20kWh/m2/rok!

Co więcej, na zakup i montaż rekuperacji można otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Korzyści jest więc mnóstwo. Warto rozważyć zakup rekuperatora. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, przy współczesnej termoizolacji budynków i wysokiej szczelności nowoczesnych okien i drzwi, nie jest tak efektywna. Powoduje też, w przeciwieństwie do rekuperacji, znacznie większe straty ciepła! Zastanawiasz się nad rekuperacją? Wejdź na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html i dowiedz się więcej! Uzyskaj profesjonalne doradztwo i fachową pomoc.

Powiązane wpisy

Polecane

Stylowe firanki – efektowny dodatek do twojego domu

Zawieszone w oknach firanki sprawiają, że mieszka się nam przytulniej, a różnorodność wzorów i...

Rodzaje piany poliuretanowej – jaką powinieneś zastosować?

Poznaj podstawowe 2 typy piany poliuretanowej i dowiedz się jaką powinieneś zastosować w przypadku...

Salon black and white, ale z nutą glamour –...

Salon niewątpliwie jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Powinien on przyciągać uwagę...

Projekty rezydencji- jak znaleźć dom swoich marzeń?

Marzysz o własnym domu? Chcesz, aby projekt Twojego domu spełniał wszystkie potrzeby Twojej rodziny?...

Lampy wiszące do salonu – wspaniała ozdoba pokoju gościnnego

O systemie oświetlenia w naszym domu najczęściej można myśleć na dwa sposoby. Dla jednych...

Czym jest tulejowanie maszyn budowlanych? Ile kosztuje tulejowanie koparko...

Na czym polega tulejowanie otworów w maszynach budowlanych? Tulejowanie koparek, tulejowanie otworów, tulejowanie Regeneracja metodą...

Sprawdź również