Tkaniny bawełniane – co warto o nich wiedzieć?

Bawełna jest wykorzystywana jako materiał do produkcji wielu towarów, m.in. odzieży, pościeli czy ręczników. Swoją przygodę z szyciem warto rozpocząć od tego rodzaju materiałów – duży wybór kolorów, wzorów i gramatur sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni materiał. Co jednak wyróżnia bawełnę, co warto o niej wiedzieć?

Historia bawełny w pigułce

Materiały bawełniane są wykorzystywane od tysiącleci. Bawełna to włókno otaczające nasiona rośliny o identycznej nazwie. Wyróżnia ją wysoka wytrzymałość oraz zdolność pochłaniania wilgoci. Szybko zaczęto uprawiać ją poza Egiptem, m.in. w Ameryce Południowej, Afryce, Indiach czy Ameryce Północnej. Wynalezienie przędzarki oraz początek rewolucji przemysłowej sprawiły, że tkaniny bawełniane zaczęto produkować na masową skalę. Obecnie pozostają one niezmiennie jednymi z najpopularniejszych.

Zastosowanie materiałów bawełnianych

Zastosowanie tkanin bawełnianych jest niezwykle szerokie – można z nich uszyć między innymi pościel, prześcieradła, odzież, akcesoria ochronne czy ręczniki. Są one jednak wykorzystywane nie tylko w przemyśle tekstylnym – można z nich wykonać także materiały opatrunkowe, sieci rybackie, filtry do kawy, a nawet luksusowych akcesoriów piśmiennych

Do domowego użytku warto zamówić tkaniny na metry i próbować realizować różne projekty DIY – jak kocyk do łóżeczka dziecięcego czy prześcieradło z gumką. Obecnie popularne jest także samodzielne szycie maseczek ochronnych – do ich produkcji służą wysokiej jakości bawełniane tkaniny medyczne z dodatkiem poliestru.

Materiały bawełniane – podstawowe zalety

Bawełna ma bardzo dużo zalet – jest odporna na działanie wysokiej temperatury, rozrywanie czy rozciąganie, dobrze pochłania wodą, zapewnia pełen komfort cieplny dla skóry, przepuszcza powietrze, ale też kumuluje ciepło. Tkaniny bawełniane są miękkie i przyjemne dla skóry, dzięki czemu poleca się je nawet alergikom. Zanim zamówisz wybrane tkaniny na metry, warto najpierw poprosić o próbnik materiału.

Bawełniane tkaniny medyczne

Tkaniny używane na odzież medyczną oraz akcesoria ochronne to m.in. bawełna, ale często z domieszką poliestru. Takie połączenie sprawia, że materiał jest wytrzymały na tarcie i rozdzieranie, odporny na promienie słoneczne, nie podrażnia skóry i nie uczula, schnie szybciej niż czysta bawełna, dobrze chłonie wilgoć, a także jest łatwy w pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj