Ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Zakup polisy mieszkaniowej to jeden z wymogów, jaki musi spełnić każda osoba finansująca budowę lub zakup domu ze środków przyznanych w ramach kredytu hipotecznego. Znalezienie oferty kredytu bez tej formy zabezpieczenia jest obecnie niemożliwe – co więc warto wiedzieć na ten temat?

Ubezpieczenie kredytowanego domu – czego wymaga bank?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank nie ma prawa wymóc na klientach zakupu polisy mieszkaniowej, ale może we własnym zakresie ustalać warunki przyznania kredytu hipotecznego. Niesprostanie im jest jednoznaczne z odrzuceniem wniosku. Banki najczęściej oferują polisy w pakiecie z kredytem, jednak jak przypomina agent ubezpieczeniowy Tomasz Markiewicz prowadzący w Poraju biuro PZU, klient nie ma obowiązku korzystania z tej propozycji. Może nabyć ubezpieczenie samodzielnie, a potem dokonać cesji polisy na bank. Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejsze jest to, aby ubezpieczenie chroniło mury i elementy stałe przed poważnymi zniszczeniami. Dla banku wystarczy zatem podstawowa polisa mieszkaniowa. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 698664180 lub wysyłając maila na adres tmarkiewicz@agentpzu.pl.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego – co wybrać?

Pomimo że bank ustala minimalny zakres ochrony wynikający z polisy mieszkaniowej, to klient ma prawo wybrać odpowiedni produkt ubezpieczeniowy i zakres ubezpieczenia domu. Poraj to znakomity przykład miejscowości, gdzie oferty polis są bardzo zróżnicowane pod kątem zawartości oraz ceny. W związku z tym każdy znajdzie ubezpieczenie skrojone na miarę swoich potrzeb i preferencji. Podstawowy zakres wymagany przez bank nie zapewnia jednak kompleksowej ochrony, dlatego opłaca się poszerzyć go o kradzież z włamaniem, mienie ruchome, powódź (o ile nie występuje w podstawie), domowy assistance oraz OC w życiu prywatnym. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej polisy jest porównanie ofert za pomocą prostego w obsłudze kalkulatora online.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Kupując polisę mieszkaniową do kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o tym, aby wartość mienia zgłaszanego do ubezpieczenia odpowiadała jego rzeczywistej wartości. W przeciwnym razie dojdzie do nadubezpieczenia albo niedoubezpieczenia, co w obu przypadkach oznacza dla ubezpieczonego straty. Kolejna istotna kwestia ma związek z cesją polisy na bank. Oznacza to dokładnie tyle, że w razie szkody pierwszym podmiotem uprawnionym do uzyskania odszkodowania jest kredytodawca.

Powiązane wpisy

Polecane

Stylowe firanki – efektowny dodatek do twojego domu

Zawieszone w oknach firanki sprawiają, że mieszka się nam przytulniej, a różnorodność wzorów i...

Rodzaje piany poliuretanowej – jaką powinieneś zastosować?

Poznaj podstawowe 2 typy piany poliuretanowej i dowiedz się jaką powinieneś zastosować w przypadku...

Salon black and white, ale z nutą glamour –...

Salon niewątpliwie jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Powinien on przyciągać uwagę...

Projekty rezydencji- jak znaleźć dom swoich marzeń?

Marzysz o własnym domu? Chcesz, aby projekt Twojego domu spełniał wszystkie potrzeby Twojej rodziny?...

Lampy wiszące do salonu – wspaniała ozdoba pokoju gościnnego

O systemie oświetlenia w naszym domu najczęściej można myśleć na dwa sposoby. Dla jednych...

Czym jest tulejowanie maszyn budowlanych? Ile kosztuje tulejowanie koparko...

Na czym polega tulejowanie otworów w maszynach budowlanych? Tulejowanie koparek, tulejowanie otworów, tulejowanie Regeneracja metodą...

Sprawdź również