Ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Zakup polisy mieszkaniowej to jeden z wymogów, jaki musi spełnić każda osoba finansująca budowę lub zakup domu ze środków przyznanych w ramach kredytu hipotecznego. Znalezienie oferty kredytu bez tej formy zabezpieczenia jest obecnie niemożliwe – co więc warto wiedzieć na ten temat?

Ubezpieczenie kredytowanego domu – czego wymaga bank?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank nie ma prawa wymóc na klientach zakupu polisy mieszkaniowej, ale może we własnym zakresie ustalać warunki przyznania kredytu hipotecznego. Niesprostanie im jest jednoznaczne z odrzuceniem wniosku. Banki najczęściej oferują polisy w pakiecie z kredytem, jednak jak przypomina agent ubezpieczeniowy Tomasz Markiewicz prowadzący w Poraju biuro PZU, klient nie ma obowiązku korzystania z tej propozycji. Może nabyć ubezpieczenie samodzielnie, a potem dokonać cesji polisy na bank. Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejsze jest to, aby ubezpieczenie chroniło mury i elementy stałe przed poważnymi zniszczeniami. Dla banku wystarczy zatem podstawowa polisa mieszkaniowa. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 698664180 lub wysyłając maila na adres tmarkiewicz@agentpzu.pl.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego – co wybrać?

Pomimo że bank ustala minimalny zakres ochrony wynikający z polisy mieszkaniowej, to klient ma prawo wybrać odpowiedni produkt ubezpieczeniowy i zakres ubezpieczenia domu. Poraj to znakomity przykład miejscowości, gdzie oferty polis są bardzo zróżnicowane pod kątem zawartości oraz ceny. W związku z tym każdy znajdzie ubezpieczenie skrojone na miarę swoich potrzeb i preferencji. Podstawowy zakres wymagany przez bank nie zapewnia jednak kompleksowej ochrony, dlatego opłaca się poszerzyć go o kradzież z włamaniem, mienie ruchome, powódź (o ile nie występuje w podstawie), domowy assistance oraz OC w życiu prywatnym. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej polisy jest porównanie ofert za pomocą prostego w obsłudze kalkulatora online.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego – o czym pamiętać?

Kupując polisę mieszkaniową do kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o tym, aby wartość mienia zgłaszanego do ubezpieczenia odpowiadała jego rzeczywistej wartości. W przeciwnym razie dojdzie do nadubezpieczenia albo niedoubezpieczenia, co w obu przypadkach oznacza dla ubezpieczonego straty. Kolejna istotna kwestia ma związek z cesją polisy na bank. Oznacza to dokładnie tyle, że w razie szkody pierwszym podmiotem uprawnionym do uzyskania odszkodowania jest kredytodawca.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

Narożniki do salonu to jeden z tych elementów wyposażenia, który łączy w sobie funkcjonalność...

Czystość na nowym poziomie — dlaczego odkurzacze myjące podłogę...

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne obowiązki, ale...

Innowacyjne kształty, tradycyjne korzenie: meble Fameg w nowej odsłonie

Fameg, ceniony producent mebli, nieustannie kreuje innowacyjne kształty, pozostając jednocześnie wiernym tradycji stolarskiej. To...

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Jak wypracować sobie dobre nawyki, które będą Ci towarzyszyć...

Nawyki stanowią fundament naszej codzienności, kształtując nasz styl życia, zdrowie i stosunek do świata,...

Sprawdź również