Wełna, pianka czy styropian – czym ocieplić dach i poddasze?

Ocieplenie budynku to jedno z najważniejszych zadań inwestora. Profesjonalnie wykonana izolacja stanowi doskonałą barierę przed uciekającym ciepłem, pozwala zatrzymać je wewnątrz budynku, a jednocześnie zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. W efekcie, w budynku panują komfortowe temperatury, niezależnie od pory roku i pogody. Nieocieplone poddasze prowadzi do bardzo dużych strat ciepła, niektóre statystyki mówią o 25% ciepłego powietrza uciekającego z dolnego poziomu budynku na zewnątrz przez dach. Taka sytuacja oznacza większe zużycie energii cieplnej, co ma zrekompensować straty. Przemyślana inwestycja w odpowiednie materiały izolacyjne pozwala na obniżenie współczynnika strat ciepła do absolutnego minimum.

Konieczne formalności

Wydaje się, że ocieplenie poddasza niewiele się różni od termomodernizacji ścian zewnętrznych, a jednak prace te wymagają odpowiedniego przygotowania i zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych, czasem innych niż użytych do ocieplenia fundamentów czy ścian. Mimo, że przeprowadzenie prac izolacyjnych na poddaszu nie wymaga pozwolenia na budowę, to jeśli planujemy przeprowadzić pewne dodatkowe zmiany na dachu czy poddaszu, powinniśmy je skonsultować z kierownikiem budowy. Dotyczy to prac wpływających na kształt dachu, wysokość i kąt nachylenia połaci dachowych, a zatem ingerujących w konstrukcję dachu. Czasami takie prace są konieczne, aby zaadaptować poddasze użytkowe i zwiększyć powierzchnię budynku.

Należy pamiętać, że w celu ocieplenia poddasza wełną mineralną, należy zgłosić to do urzędu miasta oraz gminy. Jest to bowiem związane ze zmianą powierzchni użytkowej budynku, a co za tym idzie – ze zmianą sposobu wyliczenia podatku od nieruchomości.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną

Wełna jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów izolacyjnych do ocieplania budynków. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrym parametrom izolacyjnym, poza tym jest niezwykle bezpieczna w użytkowaniu. W ofercie producentów znajdziemy wełnę mineralną z włókna szklanego oraz wełnę mineralną z włókna skalnego.

Wełna jest polecana do ocieplenia zarówno ścian zewnętrznych, jak i poddasza oraz dachu. To materiał niepalny o niskiej masie, dlatego bez problemu może być montowany między krokwiami. Odznacza się doskonałą izolacyjnością cieplną i paroprzepuszczalnością, co wpływa świetną cyrkulację powietrza w budynku. Jest ceniona jako bardzo dobry izolator akustyczny.

Ocieplenie poddasza styropianem

Styropian jest równie dobrą odpowiedzią na pytanie o materiał izolacyjny do ocieplenia poddasza i dachu. Dzięki charakterystycznym podłużnym nacięciom, płyty styropianowe zwiększają elastyczność warstwy izolacyjnej. Zwykle produkuje się je ze styropianu grafitowego, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej. Płyty z polistyrenu XPS wykorzystuje się z powodzeniem do ocieplania krokwi od spodu, jednak takie rozwiązanie powoduje obniżenie się pomieszczenia o kilka centymetrów.

Ocieplenie poddasza pianką PUR

Ocieplenie poddasza i dachu pianką PUR to wymaga montażu natryskowego. Piana poliuretanowa świetnie się sprawdza nie tylko do izolacji dachu, ale także fundamentów. To bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić czas – przeprowadzenie prac izolacyjnych w tym przypadku może być kwestią nawet kilku godzin. Materiał ten jest wytwarzany za pomocą specjalnego agregatu bezpośrednio w trakcie wykonywania prac, dlatego wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy montażowej, specjalizującej się w ocieplaniu natryskowym.

Który materiał izolacyjny wybrać?

Wszystkie wymienione wyżej materiały izolacyjne mają swoje zalety, ale czasem nie brak im również wad. Decyzję o wyborze konkretnego produktu powinniśmy skonsultować z ekipą montażową, która przedstawi nam wszystkie za i przeciw.

Wybór wełny mineralnej to z pewnością rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokim stopniu izolacyjności termicznej i akustycznej. Szczególnie wełna o średnim stopniu twardości wykazuje się dużą sprężystością, dlatego świetnie się sprawdza do ocieplania powierzchni między krokwiami, nawet tych najbardziej niedostępnych i wąskich szczelin. To produkt o najwyższej klasie niepalności, a zatem całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Zdecydowanie rzadziej decydujemy się na ocieplenie poddasza i dachu za pomocą styropianu. Mimo że charakteryzuje się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi, nie jest w stanie zapewnić odpowiednio wysokiej izolacji akustycznej. Jeśli zależy nam na lepszym wytłumieniu, wybierzmy styropian o właściwościach tłumiących dźwięki. Do ocieplania poddasza o bardziej skomplikowanych kształtach więźby dachowej najlepszym wyborem okaże się pianka poliuretanowa PUR. Wykazuje ona bardzo wysoką elastyczność, dzięki czemu w czasie jej nakładania nie sposób ominąć nawet najmniejszą przestrzeń. Ponadto, są odporne na działanie wilgoci, a co za tym idzie – na powstawanie ognisk pleśni i grzybów. Niestety, jest to wciąż materiał drogi i dlatego nie dla wszystkich dostępny.

Powiązane wpisy

Polecane

Kominy nierdzewne w budownictwie przemysłowym

Kominy nierdzewne stanowią nieodzowny element infrastruktury w budynkach przemysłowych, zapewniając nie tylko skuteczne odprowadzanie...

Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

Narożniki do salonu to jeden z tych elementów wyposażenia, który łączy w sobie funkcjonalność...

Czystość na nowym poziomie — dlaczego odkurzacze myjące podłogę...

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne obowiązki, ale...

Innowacyjne kształty, tradycyjne korzenie: meble Fameg w nowej odsłonie

Fameg, ceniony producent mebli, nieustannie kreuje innowacyjne kształty, pozostając jednocześnie wiernym tradycji stolarskiej. To...

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Sprawdź również