Fornir kamienny – okleina z kamienia naturalnego

Materiały pochodzenia naturalnego nieustannie zajmują czołowe miejsce jeśli chodzi o wybór dekoratorów wnętrz jak i samych użytkowników. Wykorzystanie drewna i kamienia w aranżacji domu lub biura nadaje pozwala uzyskać niezwykle ciekawy efekt połączenia szlachetnej elegancji i wyrafinowanej estetyki z naturalnością i bliskością przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje kamień dekoracyjny, który potrafi przykuć uwagę niepowtarzalną fakturą oraz barwą sprawiającą, że światło słoneczne odbijając się od niego daje imponujące efekty wizualne. Najlepszym rozwiązaniem jest wyeksponowanie kamienia jedynie na jednej wybranej ścianie lub tez obłożenie nim elementu wystroju wnętrza, które chcemy wyeksponować (np. kominek w salonie lub jadalni). Niestety kamień naturalny sam w sobie ma kilka wad. Jest on nie tylko ciężki a co za tym idzie trudny w montażu ale i niezwykle drogi. Rozwiązaniem tego problemy i bardzo zbliżonym w wyglądzie i cechach substytutem może być fornir kamienny.

Fornir kamienny – co to takiego?

Fornir kamienny powstał przez całkowity przypadek w latach 90-tych XX wieku. Jego wynalazca Gernot Ehrlich odkrył go w trakcie wykonywania stołu i fontanny stołowej z płyty MDF na którą naklejał tabliczki wykonane z naturalnych łupków. Podczas swojej pracy zauważył, że odrywając kamienie od płyty może stworzyć ciekawy wzór powstały z cienkiej warstwy łupków.  Odkrycie to tak zaciekawiło Amerykanina, że postanowił udoskonalić je i opatentować.

Jak wygląda produkcja forniru kamiennego?

Produkcja forniru rozpoczyna się w kamieniołomach, gdzie wydobywane są skały przeznaczone na jego wykonanie. Następnie kamień jest rozwarstwiany, wyrównywany i podgrzewany w niezwykle wysokiej temperaturze. Pozyskiwane w ten sposób warstwy, które mają grubość papieru naklejane są na siatkę wykonaną z włókna szklanego. Po wyschnięciu kleju arkusze łupka są oddzielane a następnie wzmacniane od spodu specjalnie do tego stworzoną żywica poliestrową. Ostatnim krokiem w procesie produkcji jest przycięcie arkuszy do standardowych rozmiarów wynoszących 122 x 61 cm albo 122 x 244 cm. Co ciekawe arkusze, które maja około 1 – 3 mm można zwijać na czas transportu na rolki przypominające tapety. W sklepach możemy spotkać również fornir samoprzylepny oraz fornir z podkładem bawełnianym, którego giętkość pozwala na stosowanie go jako okładzina mebli. Fornir kamienny jest materiałem, który zachwyca wyjątkową kolorystyką i fakturą zależną od miejsca, w którym wydobyta została skała użyta w procesie produkcji.

Zalety oraz wady forniru kamiennego

Fornir kamienny jest materiałem lekkim a równocześnie elastycznym i niezwykle wytrzymałym. Arkusze można dowolnie przycinać a nawet wyginać nie obawiając się żadnych pęknięć. Pozwala to na wykorzystanie ich przy okładaniu ścian, kolumn, kominków a nawet mebli takich jak szafki kuchenne. Wyglądem niczym nie odbiegają od kamienia elewacyjnego będąc przy tym materiałem stosunkowo tańszym i mniej czasochłonnym w montażu. Standardowa cena jednego arkusza formatu 122 x 61 cm wynosi około 100 – 120 zł.

Materiał ten jest odporny na szkodliwe działanie promieni UV, nie rysuje się, nie pęka ani nie odbarwia. Jedyne o czym trzeba pamiętać to odpowiednia temperatura przy jego rozkładaniu, zwijaniu  i układaniu. Najlepiej by była to temperatura pokojowa, ponieważ zimno może sprawić, że poliestrowy laminat na spodzie arkusza zacznie pękać. Fornir kamienny nie jest również materiałem przystosowanym na działanie wysokich temperatur oraz z uwagi na swoją cienką strukturę nie sprawdzi się jako okładzina podłogowa.

Gdzie najlepiej stosować fornir kamienny

Fornir kamienny to materiał bardzo dekoracyjny, dlatego świetnie sprawdza się w kuchni oraz łazience, gdzie możemy go zastosować na wszelkich miejscach ściennych, tam gdzie nie ma mebli. Ciekawym rozwiązaniem jest również oklejenie nim mebli, ponieważ jest on dużo bardziej wytrzymały niż standardowe lakiery meblowe. Niezwykły efekt osiągniemy również okładając grafitowym fornirem kabinę prysznicową. Należy jednak pamiętać, że mimo wodoodporności forniru posiada on naturalne pory, którymi wchłania wilgoć, dlatego wymaga impregnacji.

Tapeta z forniru kamiennego może być również doskonałą ozdoba salonu, szczególnie gdy skontrastujemy jedną ścianę kamienna z resztą o gładkiej i jednolitej kolorystyce. Fornir kamienny jest materiałem niezwykle uniwersalnym a ogromny wybór kolorystyczny sprawia, że możemy go dopasować do niemal każdego stylu architektonicznego. Jest to materiał, który daje nam wszystko to co może zaoferować nam naturalny kamień w dużo niższej i przystępniejszej cenie. Jeśli szukacie Państwo fornirów kamiennych zachęcamy do sprawdzenia sklepu https://fornirykamienne.pl/

Powiązane wpisy

Polecane

Kominy nierdzewne w budownictwie przemysłowym

Kominy nierdzewne stanowią nieodzowny element infrastruktury w budynkach przemysłowych, zapewniając nie tylko skuteczne odprowadzanie...

Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

Narożniki do salonu to jeden z tych elementów wyposażenia, który łączy w sobie funkcjonalność...

Czystość na nowym poziomie — dlaczego odkurzacze myjące podłogę...

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne obowiązki, ale...

Innowacyjne kształty, tradycyjne korzenie: meble Fameg w nowej odsłonie

Fameg, ceniony producent mebli, nieustannie kreuje innowacyjne kształty, pozostając jednocześnie wiernym tradycji stolarskiej. To...

Gdzie znaleźć idealne drzwi i okna do swojego domu?

Drzwi i okna pełnią kluczową rolę w każdym domu. Nie tylko stanowią one ważny...

Jak oczyścić i zabezpieczyć drewniane elementy mebli ogrodowych przed...

Drewno stanowi niezwykły element, który dodaje naturalnego piękna i ciepła do przestrzeni. Dzięki wyjątkowym...

Sprawdź również