Szczelny montaż okien, czyli jaki?

Przy budowie domu musimy zdać sobie sprawę z tego, jak istotny jest szczelny montaż okien. To podstawowa czynność, która wpływa na zachowanie wysokich parametrów termoizolacji i sprawia, że potencjał okien może być w pełni wykorzystany. Odpowiednie uszczelnienie sprawia, że nie będziemy musieli obawiać się chłodu, ani wdzierającej się do domu wilgoci, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Na czym polega szczelny montaż okien i jak go wykonać?

Jak ważny jest szczelny montaż okien?

Jednym z podstawowych zadań okien jest chronienie domu przed wdzierającym się chłodem i wilgocią. Aby okna odpowiednio spełniały swoją funkcję, musimy zadbać o wykonanie prawidłowego szczelnego montażu okien. Co jasne, każdy z nas szuka solidnego, trwałego rozwiązania, które zapewni nam spokój na kilka lat. Jeśli chcemy podjąć dobrą decyzję, musimy wiedzieć, z czym to się wiąże.

Największe znaczenie ma montaż. Bez niego nawet najsolidniejsze modele okien nie będą odpowiednio spełniały swojej funkcji. Zarówno eksperci, jak i salony o wysokiej renomie, rekomendują wykonywanie warstwowego montażu szczelnego.

Który rodzaj szczelnego montażu okien wybrać?

Jednym z popularnych rodzajów montażu jest ten, do którego wykorzystuje się piankę. Pełni ona rolę warstwy termoakustycznej i do niedawna takie rozwiązanie było uważane za najlepsze. Świat nieustannie idzie jednak do przodu, co uwidacznia się również na przykładzie szczelnego montażu okien. Użycie samej pianki stanowi pewną ochronę, ale nie trwa ona zbyt długo. Jeżeli nie zaaplikujemy dodatkowych warstw zabezpieczających, pianka zacznie się degradować. Powstaną wówczas przewiewy, a na nie nie pomoże nawet ocieplenie budynku.

Wadą pianki montażowej bez wątpienia jest fakt, iż jest ona podatna na wilgoć. Nie najlepiej radzi sobie również w starciu z promieniami UV. Pierwsze symptomy nieszczelności powstałej w wyniku działania warunków pogodowych mogą pojawić się już kilka lat po montażu.

Aby nie głowić się później nad problemami, warto od razu wykonać warstwowy montaż szczelny. Dzięki większej liczbie warstw mamy pewność, że wilgoć nie przedostanie się tak łatwo do pomieszczeń, a my nie odczujemy jej skutków.

Szczelny montaż okien – przygotuj się odpowiednio

Ważnym etapem szczelnego montażu okien jest odpowiednie przygotowanie się do takiego procesu. To w zasadzie kluczowa sprawa, bo bez niej nie zdołamy odpowiednio przeprowadzić montażu – uszczelnienie będzie nieskuteczne.

Na odpowiednio przygotowanym oraz starannie wyrównanym ościeżu można zamontować okno. Następnie uszczelnia się okienne złącze. Poza pianką, warto zastosować również wysokoelastyczną folię w formie płynu (od strony wewnętrznej). Sporym ułatwieniem jest fakt, iż dopasowuje się ona samoistnie do każdego rodzaju powierzchni. Dodatkowa warstwa sprawia, że pianka nie staje się wilgotna, nie nasiąka wodą i nie niszczy się. Nie ulega więc wątpliwości, że wielowarstwowy szczelny montaż okien to dobra inwestycja, która zapewni nam bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj