Tanie i ekologiczne ogrzewanie? Postaw na pellet!

Pellet to czyste, odnawialne źródło energii, które jest łatwe w przechowywaniu. Na dodatek pozostaje po nim niewielka ilość popiołu, który możemy wykorzystać jako nawóz. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zainstalować kocioł pelletowy!

Piece pelletowe są dużo bardziej ekologiczne i wygodniejsze w obsłudze niż kotły zasypowe. Świetnie wypadają też pod względem ekonomicznym dla na tle takich rozwiązań jak ogrzewanie elektryczne, czy pod względem inwestycyjnym – w porównaniu np. z pompą ciepła.

Kocioł pelletowy – dlaczego warto postawić na pellet?

Pellet to paliwo, które powstaje w procesie sprasowania trocin lub wiórów drzewnych pod wysokim ciśnieniem i przy użyciu wysokiej temperatury. Czysty surowiec jest wysuszony i bez stosowania klejów i jakichkolwiek lepiszczy prasowany jest na małe wałki o średnicy ok. 6-8 mm i długości około 2-4 cm.

Należy do biomasy przez co ma wysoką wydajność. Jego wartość energetyczna dochodzi nawet do 19 MJ/kg.

Pellet może być liściasty lub iglasty. Iglasty ma korzystniejsze parametry od liściastego, ponieważ podczas procesu prasowania i granulacji zmienia swoją gęstość i… zwiększa swoją wartość opałową. Pellet z drzewa iglastego z uwagi na zawartość żywicy jest bardziej spójny, nieco bardziej kaloryczny i lepiej się rozpala. Przy zakupie kotła warto wziąć pod uwagę rekomendacje producentów dotyczące rodzaju pelletu. Dla przykładu firma Defro, jeden z wiodących na polskim rynku producentów, rekomenduje pellet o średnicy 6 mm z uwagi na niezawodną i precyzyjną pracę zespołu podającego oraz lepszą kontrolę napowietrzania i automatyczną korektę mocy palnika.

Piec na pellet – jaki wybrać?

Pellet to doskonały opał do stosowania w kotłach grzewczych. Krajowa technika grzewcza oparta na kotłach pelletowych jest dopracowana, dzięki czemu wybierając sprawdzony kocioł możemy liczyć na łatwą obsługę, czystość w swojej kotłowni i brak uciążliwości w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju prostych kotłów na węgiel.

Dodatkowo na korzyść działa to, że pellet nie jest nowością, a kotły od sprawdzonych producentów na przestrzeni lat zdążyły zyskać wiele dodatkowych walorów użytkowych. Nic dziwnego, że spełniają wymagania użytkowników, osiągają najwyższe klasy energetyczne i mają sprawność sięgającą nawet 94 procent! By jednak kocioł pracował bezawaryjnie i byśmy mogli cieszyć się komfortem cieplnym w domu powinniśmy postawić na sprawdzonych, doświadczonych producentów. Niezawodne kotły pelletowe dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html .

Ekologia przede wszystkim

Niewątpliwie zaletą kotłów pelletowyh jest to, że nie emitują one dużej ilości niepożądanych związków, a powstały w wyniku spalania pelletu popiół może być wykorzystany jako nawóz ogrodniczy. Nowoczesne kotły pelletowe mają na względzie ochronę środowiska. Nowe kierunki w branży grzewczej wyznaczyły m.in. znowelizowane normy obowiązujące w Unii Europejskiej.

System certyfikacji ENplus jest kontrolowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 14961-2 w klasie A1 i A2. Klasa A1 oznacza najwyższej jakości pellet do stosowania w typowych kotłach na pellet, którego spalanie gwarantuje niską ilość popiołu i wysokie parametry spalania. Z kolei klasa A2 ma zastosowanie w większych instalacjach takich jak np. kotłownie przemysłowe.

Potwierdzeniem jakości paliwa są oznakowane worki z logo producenta i odpowiednim indywidualnym numerem certyfikatu.

Powiązane wpisy

Polecane

Kotły na pellet – zasada działania

Kocioł na pellet to nowoczesne urządzenie, które jest w dużej mierze zautomatyzowane. Ma nieskomplikowaną...

Po jakie akcesoria łazienkowe warto sięgnąć?

Łazienka jest fantastycznym miejscem w każdym domu. Lubimy spędzać w niej czas, niezależnie od...

Trendy w ogrzewaniu na najbliższe lata. Jaką instalację wybrać?

Budując lub remontując dom wielu z nas zastanawia się jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Czynników...

Fototapeta na wymiar do pokoju dziecka – doskonała odmiana...

Chcesz zaskoczyć swoje dziecko? Fototapeta z tygrysem lub inna na ścianę! Nie od dziś wiadomo,...

Skuteczne sposoby zabezpieczenia przed osuwaniem się gruntu

Osuwanie się gruntu jest problematyczne, ale też niebezpieczne. Jednak z powodu konieczności budowy dróg...

Kanapy narożne – elegancja i wygoda

Kanapy narożne to uniwersalne rozwiązanie do salonu, które sprawdzi się zarówno w stylistyce nowoczesnej,...

Sprawdź również