Pellet to czyste, odnawialne źródło energii, które jest łatwe w przechowywaniu. Na dodatek pozostaje po nim niewielka ilość popiołu, który możemy wykorzystać jako nawóz. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zainstalować kocioł pelletowy!
Piece pelletowe są dużo bardziej ekologiczne i wygodniejsze w obsłudze niż kotły zasypowe. Świetnie wypadają też pod względem ekonomicznym dla na tle takich rozwiązań jak ogrzewanie elektryczne, czy pod względem inwestycyjnym – w porównaniu np. z pompą ciepła.
Kocioł pelletowy – dlaczego warto postawić na pellet?
Pellet to paliwo, które powstaje w procesie sprasowania trocin lub wiórów drzewnych pod wysokim ciśnieniem i przy użyciu wysokiej temperatury. Czysty surowiec jest wysuszony i bez stosowania klejów i jakichkolwiek lepiszczy prasowany jest na małe wałki o średnicy ok. 6-8 mm i długości około 2-4 cm.
Należy do biomasy przez co ma wysoką wydajność. Jego wartość energetyczna dochodzi nawet do 19 MJ/kg.
Pellet może być liściasty lub iglasty. Iglasty ma korzystniejsze parametry od liściastego, ponieważ podczas procesu prasowania i granulacji zmienia swoją gęstość i… zwiększa swoją wartość opałową. Pellet z drzewa iglastego z uwagi na zawartość żywicy jest bardziej spójny, nieco bardziej kaloryczny i lepiej się rozpala. Przy zakupie kotła warto wziąć pod uwagę rekomendacje producentów dotyczące rodzaju pelletu. Dla przykładu firma Defro, jeden z wiodących na polskim rynku producentów, rekomenduje pellet o średnicy 6 mm z uwagi na niezawodną i precyzyjną pracę zespołu podającego oraz lepszą kontrolę napowietrzania i automatyczną korektę mocy palnika.
Piec na pellet – jaki wybrać?
Pellet to doskonały opał do stosowania w kotłach grzewczych. Krajowa technika grzewcza oparta na kotłach pelletowych jest dopracowana, dzięki czemu wybierając sprawdzony kocioł możemy liczyć na łatwą obsługę, czystość w swojej kotłowni i brak uciążliwości w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju prostych kotłów na węgiel.
Dodatkowo na korzyść działa to, że pellet nie jest nowością, a kotły od sprawdzonych producentów na przestrzeni lat zdążyły zyskać wiele dodatkowych walorów użytkowych. Nic dziwnego, że spełniają wymagania użytkowników, osiągają najwyższe klasy energetyczne i mają sprawność sięgającą nawet 94 procent! By jednak kocioł pracował bezawaryjnie i byśmy mogli cieszyć się komfortem cieplnym w domu powinniśmy postawić na sprawdzonych, doświadczonych producentów. Niezawodne kotły pelletowe dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html .
Ekologia przede wszystkim
Niewątpliwie zaletą kotłów pelletowyh jest to, że nie emitują one dużej ilości niepożądanych związków, a powstały w wyniku spalania pelletu popiół może być wykorzystany jako nawóz ogrodniczy. Nowoczesne kotły pelletowe mają na względzie ochronę środowiska. Nowe kierunki w branży grzewczej wyznaczyły m.in. znowelizowane normy obowiązujące w Unii Europejskiej.
System certyfikacji ENplus jest kontrolowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 14961-2 w klasie A1 i A2. Klasa A1 oznacza najwyższej jakości pellet do stosowania w typowych kotłach na pellet, którego spalanie gwarantuje niską ilość popiołu i wysokie parametry spalania. Z kolei klasa A2 ma zastosowanie w większych instalacjach takich jak np. kotłownie przemysłowe.
Potwierdzeniem jakości paliwa są oznakowane worki z logo producenta i odpowiednim indywidualnym numerem certyfikatu.